magazyn
APLIKACJE

Pomiar temperatury w magazynie – kompletny system

Zapewnienie odpowiednich warunków w magazynach odgrywa ważną rolę dla bezpieczeństwa produktów i uniknięcia strat towaru. W artykule przedstawiamy kompletny system do utrzymania właściwej temperatury i wilgotności, obejmujący czujniki pomiarowe oraz system automatyki do rejestracji i analizy danych. Czytaj dalej!

Optymalna temperatura i wilgotność w magazynie produktów suchych

Temperatura i wilgotność w magazynie to parametry, które muszą być bezwzględnie kontrolowane. Gdy w danym pomieszczeniu jest za gorąco, za zimno lub wilgotność jest zbyt wysoka, takie produkty jak kasza, ryż, przyprawy czy mąka psują się i miękną.

Idealna temperatura w magazynie suchym mieści się w przedziale od 10 do 20 ºC, w zależności od specyfiki konkretnego produktu i szczegółowych zaleceń producenta. Na przykład, pożądana temperatura i wilgotność w magazynie mąki to odpowiednio 15 ºC i 60%

Jaka powinna być temperatura w magazynie spożywczym?

Monitoring temperatury w magazynach żywnościowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności. Nawet drobne odchylenia mogą powodować psucie się produktów, a co za tym idzie straty towaru.

Jeśli ustalone wartości temperatury w hali magazynowej zostaną przekroczone, należy podjąć udokumentowane działania. Celem jest utrzymanie łańcucha chłodniczego bez luk, ponieważ wzrost temperatury prowadzi do obniżenia wartości produktów, a określona data przydatności do spożycia nie może być dłużej przestrzegana.

Przedstawiamy kilka przykładowych przedziałów temperatur w pomieszczeniach magazynowych w zależności od rodzaju przechowywanej żywności:

 • temperatura w magazynie kiszonek – nie przekraczająca 10ºC dla przechowywania krótkotrwałego i w przedziale 0-4ºC dla długotrwałego magazynowania

 • temperatura w magazynie jaj – około 4-5 ºC

 • temperatura w chłodni w magazynie – minimalna temperatura w magazynie chłodniczym wynosi -18 °C

Temperatura magazynu dla produktów wymagających chłodzenia to min. -18 °C

Jakie rodzaje termometrów są obecnie stosowane w magazynach?

Do pomiaru temperatury w magazynach stosowane są m.in.:

Czujniki temperatury do montażu naściennego w halach i magazynach

Czujniki temperatury do montażu naściennego JUMO mogą być zamontowane wewnątrz pomieszczenia lub w magazynie znajdującym się na zewnątrz. Ich najważniejsze cechy to:

 • temperatura pracy od -50 do +90 ºC

 • możliwość wyboru spośród kilku wersji urządzenia z obudową z tworzywa sztucznego z różnymi indeksami ochrony od IP20 do IP65

 • 2-, 3- lub 4-przewodowe połączenie

 • opcjonalne wyposażenie w przetwornik głowicowy 4 – 20mA (0 – 10 V)

 • jeden lub dwa wkłady pomiarowe, sensor Pt100, Pt500 lub Pt1000

Bezprzewodowe czujniki temperatury do pomieszczeń magazynowych

Jeśli chcesz uniknąć okablowania instalacji, optymalnym rozwiązaniem będą rezystancyjne bezprzewodowe czujniki temperatury JUMO wTRANS. Kilka ich głównych zalet to:

 • zastosowanie dla temperatur pracy od -30 do +260 °C

 • możliwość mobilnego lub stacjonarnego pomiaru temperatury

 • zasięg do 300 m i odporna na zakłócenia transmisja

Czujnik bezprzewodowy i odbiornik z serii wTRANS

Czym się mierzy wilgotność w magazynie? Urządzenie do pomiaru wilgotności w magazynie

Temperaturę i wilgotność w magazynie można mierzyć za pomocą jednego urządzenia JUMO. Nasz przetwornik wilgotności i temperatury do zastosowań w klimatyzacji wyróżnia się wysoką dokładnością pomiarów i wybitną odpornością na wilgotność. Dostępne są wersje wykonania z wygodnym wyświetlaczem LCD.

System monitoringu temperatury i wilgotności w magazynach – dane przechowywane w chmurze z systemem PLC JUMO variTRON

Czujniki temperatury i wilgotności można podłączyć do jednostki centralnej ze sterownikiem PLC JUMO variTRON 300 lub 500. Zarządza ona wszystkimi danymi i parametrami oraz przechowuje ona dane w chmurze JUMO Cloud.

Zdalny dostęp

Uzyskasz zdalny dostęp z dowolnego miejsca na świecie do danych na temat warunków panujących w Twoich magazynach. Ten system nie wymaga instalacji oprogramowania, wtyczek czy dodatków – wystarczy przeglądarka internetowa.

Raporty

Na bieżąco aktualizowana jest lista zdarzeń, takich jak np. wzrost lub spadek temperatury czy wilgotności. Na jej podstawie możesz w prosty sposób wygenerować raport.

Alarmy

W przypadku przekroczenia lub zaniżenia predefiniowanych wartości granicznych, do zdefiniowanej grupy osób wysyłane jest powiadomienie e-mail lub sms z komunikatem alarmowym.

Wizualizacje

Otrzymasz również dostęp do wizualizacji procesów, akwizycji, analizy i danych historycznych.

Bezpieczeństwo

Wysoki poziom zarządzania bezpieczeństwem dzięki certyfikacji, szyfrowaniu end-to-end i redundantnej infrastrukturze

Dzięki modułowej koncepcji sprzętowej JUMO variTRON charakteryzuje się dużą elastycznością, co pozwala na wykorzystanie go w szerokim zakresie zastosowań.