Insert your alternative text
Historia

Wybierz się z nami w podróż przez 75 lat historii JUMO

Moritz Kurt Juchheim zakłada w Fuldzie firmę M.K. JUCHHEIM, dziś znaną jako JUMO GmbH & Co. KG (od inicjałów założyciela). Na 350m² i z sześcioma pracownikami rozpoczyna produkcję szklanych termometrów i szklanych termometrów kontakowych. Urodził się 4. lipca 1910 roku w Ilmenau w Turyngii, gdzie jego ojciec prowadził własny zakład produkujący termometry. Od samego początku, filozofią Moritza Kurta Juchheima było produkowanie wysoce jakościowych urządzeń w połączeniu z możliwie najlepszym wsparciem technicznym i serwisowym dla klientów. Dołączcie do nas podczas podróży w czasie przez poruszającą historię naszej firmy.

Od szklanego termometru do czujnika - z Fuldy do Europy

1949-1979

Jeszcze przed założeniem dwóch niemieckich krajów związkowych, w Fuldzie powstała fabryka termometrów "M.K. Juchheim", która już w 1949 r. zaprezentowała się na targach w Hanowerze. Kiedy w latach cudu gospodarczego Konrad Adenauer zostaje kanclerzem federalnym, firma Moritza Juchheima również rozkwita. Do 1952 roku liczba pracowników wzrosła z 6 do 100, a do 1970 roku wzrosła już dziesięciokrotnie. Sama powierzchnia produkcyjna wzrosła z 350 do 12.000 m².

W 1966 roku rozpoczyna się produkcja platynowo-szklanych czujników temperatury a do portfolio produktowego włączane są również elektroniczne urządzenia pomiarowe i sterujące. Podczas gdy świat ubolewa nad rozpadem Beatlesów, Moritz Juchheim w 1971 roku zakłada pierwszą filię swojej firmy w Belgii, od której zaczyna się internacjonalizacja. Dokonuje się również postęp techniczny: w 1978 roku JUMO jest pierwszą firmą, która zastosowała procesory w technologii regulacji.


Od innowacyjnych rozwiązań aż do robotów

1980-1989

Podczas gdy "Magiczna kostka" Erno Rubika staje się kultowa, JUMO dalej rozwija swój sektor usług i po raz pierwszy oferuje je również do obróbki metalu i podzespołów elektronicznych klientom zewnętrznym. Rozbudowany zostaje również dział analizy cieczy.

W 1985 roku umiera Peter Juchheim - najstarszy syn założyciela firmy Moritz, a od 1965 roku również Dyrektor Zarządzający JUMO. Jego młodszy brat i obecny Partner Generalny Bernhard Juchheim zajmuje jego miejsce. W 1989 r., kiedy upadł mur berliński, JUMO osiągnęło kolejny przełom: po raz pierwszy zastosowano roboty w produkcji czujników temperatury.

Globalny wzrost dzięki zaawansowanym technologiom

1990-1999

Rząd niemiecki przenosi się z Bonn do starej i zarazem nowej stolicy - Berlina, a dział rozwoju JUMO przenosi się do nowego budynku. Przez lata dział ten produkuje zaawansowane technologicznie urządzenia, systemy sterowania procesami, inteligentne przetworniki, technologię magistrali komunikacyjnych i najnowocześniejsze oprogramowanie wizualizacyjne. W ten sposób w 1997 roku na rynek zostaje wprowadzony system automatyzacji JUMO mTRON.

Po utworzeniu centrum szkoleniowego JUMO w 1995 roku, rodzina Juchheim musiała pogodzić się z kolejną stratą: w 1996 roku zmarł założyciel firmy - Moritz Juchheim.

Systemy automatyzacji, nowe grupy docelowe i nowe rynki zbytu

2000-2009

Nowe tysiąclecie nie zaczyna się dla JUMO od krachu, ale od rekordu: firma po raz pierwszy osiąga sprzedaż na poziomie ponad 100 milionów euro. W 2002 roku, kiedy waluta europejska została również wprowadzona jako gotówka, JUMO otwiera nowy budynek działu sprzedażu i produkcji dla linii produkcyjnej z obszaru technologii czujników temperatury. Obiekt o łącznej powierzchni 4.680 m² powstał na terenie przemysłowym Eisweiher.

W 2003 roku marka JUMO stała się nazwą firmy, a Michael Juchheim został dyrektorem zarządzającym wraz ze swoim ojcem Bernhardem. JUMO rozwijało się na rynkach azjatyckich i wschodnioeuropejskich. Dzięki kompletnym systemom automatyzacji mogła dotrzeć do nowych grup docelowych.Tworzywa sztuczne i doskonały wzrost

2010 - obecnie

W dobiegającej końca dekadzie JUMO zatrudnia ponad 2500 pracowników na całym świecie i nadal koncentruje się na rozwoju. Certyfikacja laboratorium DKD przez Niemieckie Centrum Akredytacyjne (DAkkS) otwiera szereg nowych usług. W 2012 roku owarto nowe centrum logistyki towarów przychodzących, a w 2013 r. zakupiono teren o powierzchni 100.000 m² pod nowy zakład produkcji czujników.

W 2016 roku JUMO dokonuje jedynego dotychczasowego zakupu i przejmuje PGT Thermprozesstechnik GmbH. Firma specjalizuje się w produkcji innowacyjnych czujników temperatury z tworzyw sztucznych i jest wieloletnim partnerem systemowym JUMO. JUMO otrzymuje kilka nagród za swój ponadprzeciętny wzrost i bycie wzorowym pracodawcą.

W roku 2020 Dimitrios Charisiadis zostaje mianowany trzecim Dyrektorem Zarządzającym. Jest odpowiedzialny za obszar "Sprzedaży, rozwoju i Produkcji". W przyszłości Bernhard Juchheim będzie odpowiedzialny za "Zasoby ludzkie", a Michael Juchheim za "IT i Finanse".

Od 2022 roku Bernhard Juchheim i Michael Juchheim skupiają się na swojej roli udziałowca w firmie rodzinnej i wycofują się z zarządzania operacyjnego. Oprócz Dimitriosa Charisiadisa, Steffen Hoßfeld został mianowany nowym Dyrektorem Generalnym.

2023: JUMO feiert 75. Geburtstag!

Nur 4 Prozent aller Firmen in Deutschland werden über 70 Jahre alt. 75 JUMO-Jahre waren deshalb ein mehr als würdiger Anlass, um die Geschichte eines außergewöhnlichen Unternehmens zu feiern. Dabei war von Anfang an klar, dass die Mitarbeitenden im Jubiläumsjahr im Mittelpunkt stehen sollten. Denn sie haben JUMO zu dem gemacht, was es heute ist: Ein global agierender, erfolgreicher Mittelständler und „Hidden Champion“, der seine Wurzeln als Familienunternehmen nie aus dem Blick verloren hat.

Getreu dem Geburtstagsmotto hat das Jubiläums-Projektteam 12 Monate lang mit zahlreichen Events und Aktionen die JUMO-Mitarbeitenden „in Bewegung“ gesetzt und zahlreiche unvergessliche Momente beschert.