Insert your alternative text
Historie

Wybierz się z nami w podróż przez 70 lat historii JUMO

Moritz Kurt Juchheim zakłada w Fuldzie firmę M.K. JUCHHEIM, dziś znaną jako JUMO GmbH & Co. KG (od inicjałów założyciela). Na 350m² i z sześcioma pracownikami rozpoczyna produkcję szklanych termometrów i szklanych termometrów kontakowych. Urodził się 4. lipca 1910 roku w Ilmenau w Turyngii, gdzie jego ojciec prowadził własny zakład produkujący termometry. Od samego początku, filozofią Moritza Kurta Juchheima było produkowanie wysoce jakościowych urządzeń w połączeniu z możliwie najlepszym wsparciem technicznym i serwisowym dla klientów. Dołączcie do nas podczas podróży w czasie przez poruszającą historię naszej firmy.

Od szklanego termometru do czujnika - z Fuldy do Europy

1949-1979

Jeszcze przed założeniem dwóch niemieckich krajów związkowych, w Fuldzie powstała fabryka termometrów "M.K. Juchheim", która już w 1949 r. zaprezentowała się na targach w Hanowerze. Kiedy w latach cudu gospodarczego Konrad Adenauer zostaje kanclerzem federalnym, firma Moritza Juchheima również rozkwita. Do 1952 roku liczba pracowników wzrosła z 6 do 100, a do 1970 roku wzrosła już dziesięciokrotnie. Sama powierzchnia produkcyjna wzrosła z 350 do 12.000 m².

W 1966 roku rozpoczyna się produkcja platynowo-szklanych czujników temperatury a do portfolio produktowego włączane są również elektroniczne urządzenia pomiarowe i sterujące. Podczas gdy świat ubolewa nad rozpadem Beatlesów, Moritz Juchheim w 1971 roku zakłada pierwszą filię swojej firmy w Belgii, od której zaczyna się internacjonalizacja. Dokonuje się również postęp techniczny: w 1978 roku JUMO jest pierwszą firmą, która zastosowała procesory w technologii regulacji.


Od innowacyjnych rozwiązań aż do robotów

1980-1989

Podczas gdy "Magiczna kostka" Erno Rubika staje się kultowa, JUMO dalej rozwija swój sektor usług i po raz pierwszy oferuje je również do obróbki metalu i podzespołów elektronicznych klientom zewnętrznym. Rozbudowany zostaje również dział analizy cieczy.

W 1985 roku umiera Peter Juchheim - najstarszy syn założyciela firmy Moritz, a od 1965 roku również Dyrektor Zarządzający JUMO. Jego młodszy brat i obecny Dyrektor Zarządzający Dipl.-Ing. Bernhard Juchheim zajmuje jego miejsce. W 1989 r., kiedy upadł mur berliński, JUMO osiągnęło kolejny przełom: po raz pierwszy zastosowano roboty w produkcji czujników temperatury.

Globalny wzrost dzięki zaawansowanym technologiom

1990-1999

Rząd niemiecki przenosi się z Bonn do starej i zarazem nowej stolicy - Berlina, a dział rozwoju JUMO przenosi się do nowego budynku. Przez lata dział ten produkuje zaawansowane technologicznie urządzenia, systemy sterowania procesami, inteligentne przetworniki, technologię magistrali komunikacyjnych i najnowocześniejsze oprogramowanie wizualizacyjne. W ten sposób w 1997 roku na rynek zostaje wprowadzony system automatyzacji JUMO mTRON.

Po utworzeniu centrum szkoleniowego JUMO w 1995 roku, rodzina Juchheim musiała pogodzić się z kolejną stratą: w 1996 roku zmarł założyciel firmy - Moritz Juchheim.

Systemy automatyzacji, nowe grupy docelowe i nowe rynki zbytu

2000-2009

Nowe tysiąclecie nie zaczyna się dla JUMO od krachu, ale od rekordu: firma po raz pierwszy osiąga sprzedaż na poziomie ponad 100 milionów euro. W 2002 roku, kiedy waluta europejska została również wprowadzona jako gotówka, JUMO otwiera nowy budynek działu sprzedażu i produkcji dla linii produkcyjnej z obszaru technologii czujników temperatury. Obiekt o łącznej powierzchni 4.680 m² powstał na terenie przemysłowym Eisweiher.

Wraz z rozwojem globalnej świadomości marki JUMO, w czerwcu 2003 roku, M. K. JUCHHEIM GmbH & Co zostało oficjalnie przemianowane na JUMO GmbH & Co. KG. W tym samym roku Dipl.-Kfm. Michael Juchheim został mianowany Dyrektorem Zarządzającym, od tej pory pełniąc tę funkcję obok swojego ojca - Bernharda Juchheima.
JUMO rozwija się na rynkach azjatyckich i wschodnioeuropejskich. Z kompletnymi systemami automatyzacji skutecznie pozyskuje nowe grupy docelowe.


Tworzywa sztuczne i doskonały wzrost

2010-2020

W dobiegającej końca dekadzie JUMO zatrudnia ponad 2500 pracowników na całym świecie i nadal koncentruje się na rozwoju. Certyfikacja laboratorium DKD przez Niemieckie Centrum Akredytacyjne (DAkkS) otwiera szereg nowych usług. W 2012 roku owarto nowe centrum logistyki towarów przychodzących, a w 2013 r. zakupiono teren o powierzchni 100.000 m² pod nowy zakład produkcji czujników.

W 2016 roku JUMO dokonuje jedynego dotychczasowego zakupu i przejmuje PGT Thermprozesstechnik GmbH. Firma specjalizuje się w produkcji innowacyjnych czujników temperatury z tworzyw sztucznych i jest wieloletnim partnerem systemowym JUMO. JUMO otrzymuje kilka nagród za swój ponadprzeciętny wzrost i bycie wzorowym pracodawcą.

W roku 2020 Dimitrios Charisiadis zostaje mianowany trzecim Dyrektorem Zarządzającym. Jest odpowiedzialny za obszar "Sprzedaży, rozwoju i Produkcji". W przyszłości Bernhard Juchheim będzie odpowiedzialny za "Zasoby ludzkie", a Michael Juchheim za "IT i Finanse".

Od 2022 roku Bernhard Juchheim i Michael Juchheim skupiają się na swojej roli udziałowca w firmie rodzinnej i wycofują się z zarządzania operacyjnego. Oprócz Dimitriosa Charisiadisa, Steffen Hoßfeld został mianowany nowym Dyrektorem Generalnym.