Czujniki temperatury są elementami elektronicznymi, które dostarczają sygnał elektryczny jako miarę temperatury. Platyna stała się materiałem oporowym dla czujników temperatury w przemysłowej technice pomiarowej. Jej zalety to wysoka odporność chemiczna, stosunkowo łatwa obrabialność (zwłaszcza przy produkcji drutu), możliwość odwzorowania wysokiej czystości i dobra powtarzalność właściwości elektrycznych. Właściwości te są w pełni określone w normie europejskiej DIN EN 60 751, dzięki czemu rezystancja pomiaru platynowego jest uniwersalnie zamienna, jak mało który inny czujnik temperatury. Specyfikacje te obejmują zależność rezystancji od temperatury, która jest określona w szeregu wartości podstawowych, wartość nominalną, związaną z nią temperaturę odniesienia i dopuszczalne odchylenia graniczne. Zakres temperatur jest również określony w normie i wynosi od -200 do +850°C.
Konstrukcja platynowego czujnika różni się w zależności od obszaru zastosowania. W przeszłości zasadniczo rozróżniano rezystory przewodowe i cienkowarstwowe. Cienkowarstwowe rezystory termometryczne składają się z warstwy platyny nałożonej na podłoże ceramiczne Ugruntowały one swoją pozycję w przemyśle. Najbardziej popularne są platynowe chipowe czujniki temperatury z przewodami przyłączeniowymi lub w wykonaniu SMD.
Dostępne są różne konstrukcje platynowych czujników temperatury z przewodami przyłączeniowymi, które zasadniczo różnią się od siebie następującymi cechami:
Platynowy chipowy czujnik temperatury w wersji SMD nie posiada tak wielu różnych wersji w porównaniu z czujnikami z przewodami przyłączeniowymi. Główną cechą wyróżniającą jest tu umiejscowienie obszaru styku. Może on być wykonany jako styk uniwersalny, jako styk jednostronny lub jako styk jednostronny i z lutowaną stroną tylną. W porównaniu do konstrukcji z przewodami przewodowymi, czujniki temperatury SMD są specjalnie zaprojektowane do automatycznego montażu na płytkach drukowanych w produkcji wielkoseryjnej.
Rezystancyjne czujniki temperatury są dostępne w różnych wartościach nominalnych. Są to zazwyczaj Pt100, Pt500 lub Pt1000.
Wartość nominalna lub rezystancja znamionowa R0 jest wartością oporu przy 0°C. Zgodnie z normą DIN EN 60 751 dla wartości znamionowej zdefiniowana jest wartość 100 Ω, dlatego nazywana jest ona rezystancją Pt100. Dopuszczalne są również wielokrotności tej wartości, dlatego oferowane są rezystory pomiarowe o wartościach nominalnych 500 Ω i 1000 Ω. Ich zaletą jest większa czułość, tzn. większa zmiana rezystancji wraz z temperaturą (Pt 100: ok. 0,4Ω/K; Pt 500: ok. 2,0 Ω /K; Pt 1000: 4,0 Ω /K).
Platynowe chipowe sensory temperatury o wartości nominalnej Pt100, ale także Pt1000 i Pt500, nie są zazwyczaj bezpośrednio używane do pomiaru temperatury w przemyśle. Są one odpowiednio instalowane, dzięki czemu powstaje czujnik temperatury odpowiedni do zastosowań przemysłowych, tzw. rezystancyjne czujniki temperatury.