Jeśli pojawi się ten komunikat o błędzie, istnieje kilka możliwych przyczyn.
Należy sprawdzić następujące punkty:
Warunkiem koniecznym do uruchomienia funkcji autotuningu w JUMO IMAGO 500 jest to, że urządzenie jest w stanie podstawowym i autotuning został włączony na poziomie konfiguracji.
Wyjście, które ma być zoptymalizowane, musi być prawidłowo ustawione (np. przekaźnik / wyjście analogowe / półprzewodnikowe). Patrz instrukcja obsługi B 703590 "Controller 1 (2...4) > Autotuning".
Wciśnięcie przycisku EXIT/"ręka" na > 2 sekundy powoduje przełączenie sterownika programu na "Tryb ręczny". Przyciskami GÓRA/DÓŁ wprowadzić wymaganą wartość dla wartości zadanej i potwierdzić przyciskiem ENTER.
Za pomocą przycisków , a następnie tworzy się przycisk , za pomocą którego można rozpocząć autotuning i zatrzymać go ponownie. Użycie tej kombinacji klawiszy programowalnych/przycisków optymalizuje tylko ten kanał, który został wybrany do wyświetlania.
Aby zmienić wartość zadaną dla sterownika programowego w stanie podstawowym, należy postępować w następujący sposób:
Najpierw nacisnąć przycisk programowalny , a następnie przycisk programowalny . Następnie pojawia się przycisk , za pomocą którego można zmienić wartość zadaną w stanie podstawowym.
Jeśli konieczne jest ustawienie daty i czasu, można to zrobić bezpośrednio w Imago 500, w menu "Konfiguracja > Dane urządzenia > Data i czas" lub w programie Setup, w punkcie menu "Dodatki > Data i czas".
Przesyłanie daty i godziny odbywa się niezależnie od przesyłania danych konfiguracyjnych.
Okres próbkowania można ustawić w programie Setup, w punkcie menu "Device data".
W zależności od zastosowania można wybrać czas 50, 150 lub 250 milisekund.
Rzeczywisty czas próbkowania, który zostanie osiągnięty, może różnić się od ustawionego czasu próbkowania.
W Imago 500 w punkcie menu "Menu > Poziom konfiguracji > Dane urządzenia > Systemowy czas próbkowania" można zobaczyć rzeczywisty czas próbkowania.
Ten systemowy czas próbkowania nie może być zaprogramowany bezpośrednio, lecz może być uzależniony tylko od liczby funkcji, które muszą być wykonywane, oraz od liczby regulatorów.Poziom użytkownika to dodatkowy poziom, który będzie widoczny dopiero po jego skonfigurowaniu. Można tu wyświetlić do 8 parametrów charakterystycznych dla danej aplikacji i edytować je w ramach tego poziomu.
W programie Setup, w punkcie menu "Wyświetlanie" - "Poziom użytkownika", można wybrać parametry dla poziomu użytkownika poprzez wprowadzenie adresów i zdefiniowanie dla nich nazw specyficznych dla klienta.
Uwaga! W przypadku parametrów Float należy wziąć odpowiedni adres +1
(np. komparator graniczny dla progu Al 1, adres 0x026F +1 = 0x0270)
Uwaga: Dotyczy to tylko do wersji urządzenia 162.02.05 włącznie.
Zmiana języka urządzenia musi zostać przeprowadzona w dwóch krokach.
W pierwszym kroku należy wybrać wymagany język i przesłać go do urządzenia za pomocą programu Setup i Asystenta urządzenia "Edit > Hardware".
W drugim kroku należy wybrać wymagany język dla pozycji "Extras > Device texts library" (Dodatki > Biblioteka tekstów urządzenia) i przesłać go do urządzenia za pomocą przycisku "Transmit".
Zmiana ta wchodzi w życie dopiero po wyłączeniu, a następnie ponownym włączeniu urządzenia.
W standardzie jednostka pomiaru jest ustawiona na °C. Jeśli wymagana jest inna jednostka, można ją ustawić za pomocą programu Setup, dla odpowiedniej "wartości analogowej", w punkcie menu "Controller pics".
W punkcie "Unit" można wprowadzić wymaganą jednostkę miary w pozycji "Text".
Istnieje kilka opcji urządzenia (matematyka, kontroler 3+4, poziom C, rejestracja), które można włączyć poprzez program Setup, używając kodu zwolnienia.
Aby mieć dostęp do tych opcji, urządzenie musi być online. W programie Setup należy przejść do menu "Extras" na pasku zadań, a następnie do pozycji "Enable device options".
Włączenie opcji "Odczyt kodu" otwiera kolejne okno, w którym zaznaczone są wymagane opcje:
Klikając na przycisk "Wygeneruj kod" otrzymasz wymagany numer kodu, z którym możesz teraz skontaktować się z podanym numerem tel/fax.
Tutaj otrzymasz kod aktywacji, który możesz wpisać w odpowiednim polu, klikając przycisk "Aktywacja".
UWAGA! Numer kodu może zawierać znak matematyczny.
Za pomocą Imago 500 można zaprogramować gradient w zależności od czasu. Jeśli gradient jest potrzebny, to szybkość zmian musi zostać przekształcona, aby uzyskać wartość dla danego okresu czasu.
Jeśli np. wartość zadana ma się zmienić z 10°C na 100°C z prędkością 5°C na minutę, wówczas należy dokonać następującej konwersji:
Zmiana wartości zadanej o 90°C / 5°C na minutę = 18 minut dla całej rampy.
Podobnie jak w przypadku opcji urządzenia, istnieje szereg opcji programowych (Startup, Teleserwis, Edytor programów), które można włączyć dla programu Setup.
W punkcie menu "Extras" - "Enable program options" (Dodatki) można wprowadzić numer licencji, aby włączyć potrzebną funkcję.
Numer licencji można uzyskać w centralnym dziale realizacji zamówień JUMO w Fuldzie:
Telefon: +49 661 6003 723
Faks: +49 661 6003 509
Maksymalny czas rejestracji jest ograniczony do 24 godzin. Czas trwania zapisu nie zależy od liczby kanałów wykorzystywanych do rejestracji. Po osiągnięciu limitu czasowego nagrywania pojawi się komunikat.
Jeśli urządzenie IMAGO 500 wyposażone jest w nieużywane jeszcze złącze PROFIBUS, wówczas na wyświetlaczu pojawi się komunikat o błędzie "PROFIBUS-DP ERROR".
Ten komunikat o błędzie może zostać skasowany poprzez wprowadzenie adresu urządzenia PROFIBUS "0" bezpośrednio z klawiatury IMAGO 500.
Od wersji programu Setup 162.03.xx 3.00(J) do góry, adres urządzenia PROFIBUS można ustawić za pomocą komputera PC na "0".
Zmiany w ustawieniach w Imago 500 mogą być dokonywane szybciej, za pomocą programu Setup, jeśli nie trzeba przesłać wszystkich danych, a tylko dane dla sekcji, która została zmieniona.
Aby to zrobić, Imago 500 i program Setup muszą być "Online".
W obszarze okna dialogowego należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pole, które ma zostać zmienione, a następnie wybrać punkt menu "Edycja wyświetlania online".
Aktualnie obowiązujące ustawienia zostaną odczytane i wyświetlone. Po zakończeniu edycji i opuszczeniu tego punktu menu zmienione dane dla tej sekcji zostaną automatycznie przesłane do Imago 500.
Rejestracja to opcja urządzenia, która musi być włączona, aby można było z niej korzystać.
Nagrywanie zostanie rozpoczęte, gdy tylko funkcja ta zostanie włączona i urządzenie zostanie podłączone.
Wymagane sygnały (np. wartość procesowa, wartość zadana, odchylenie sterowania itp.) można wybrać za pomocą programu Setup lub bezpośrednio ze sterownika, w punkcie menu "Recording". Sygnały te zostaną następnie zarejestrowane na wyświetlaczu, podobnie jak w konwencjonalnym rejestratorze. Zarejestrowany okres czasu zależy od częstotliwości próbkowania (która jest edytowalna).