Ostrzeżenie

Ostrzeżenie

Znaleziono niepoprawną konfigurację. Skontaktuj się z administratorem.

 
Ostrzeżenie

Ostrzeżenie

Znaleziono niepoprawną konfigurację. Skontaktuj się z administratorem.

 
Przykłady naszych realizacji

Pomiar temperatury i wilgotności w uprawie warzyw - komory klimatyczne

Holendrzy jedzą około 131 gramów warzyw dziennie. Dorośli spożywają więcej warzyw (145 gramów) niż dzieci (79 gramów). Spożycie warzyw wzrasta wraz z wiekiem. 83% warzyw jemy podczas kolacji, a 11% podczas obiadu – wynika z danych "het Voedingscentrum". Przy tak dużym zapotrzebowaniu kluczowa jest wydajność, zarówno jeśli chodzi o hodowlę, jak i przechowywanie warzyw. W tym celu JUMO pomogło firmie Bejo, wiodącemu producentowi nasion w Holandii, opracować innowacyjne komory klimatyczne.

Zadanie – komory klimatyczne

Warzywa docierają do nas na kilka sposobów. Niektóre z nich są importowane z całego świata, a inne uprawiane w Holandii. Jeśli spojrzymy na asortyment świeżych produktów w warzywniaku, na lokalnym targu lub w supermarkecie, to wybór jest bardzo duży. Interesujący jest proces przygotowania warzyw liściastych, roślin bulwiastych, kapusty, cebuli i kiełków. Wymaga on odpowiedniej wilgotności powietrza oraz temperatury. Odpowiednie parametry pracy pozwala uzyskać komora klimatyczna.

Nasiona warzyw od siewu do zbioru

Holenderski przemysł hodowli nasion stale doskonali się, aby umożliwić wzrost i zbiory warzyw. Firma Bejo Zaden z Warmerhuizen w Holandii, posiadająca oddziały w ponad trzydziestu krajach, hoduje, produkuje i sprzedaje nasiona warzyw. Hodowla nasion wymaga wielu badań, a firma Bejo wykorzystuje do tego celu testowe komory klimatyczne. Bada się w nich wpływ, na przykład, temperatury i wilgotności oraz oświetlenia na nasiona warzyw i ich rozwój.

9-komorowa komora klimatyczna do kontroli temperatury i wilgotności

Firma Frost Klimaattechniek z siedzibą w Stompetoren dostarcza i instaluje komory klimatyczne. Połączyła ona swoje siły z JUMO, by wypracować optymalne rozwiązanie dla Bejo.

W Holandii wydajność jest kluczowa w hodowli nasion. Dlatego ważne jest, aby monitorować wszystkie czynniki, które mogą wpływać na wzrost nasion, takie jak temperatura, wilgotność i oświetlenie, by, w razie potrzeby, móc je dostosować. W tym celu firma Bejo ma do dyspozycji komory klimatyczne, w których można przeprowadzać testy. Jedną z nich jest komora klimatyczna 9-komorowa. W tym celu firma Bejo zaczęła szukać zamiennika. Firma Frost Klimaattechniek została poproszona o wykorzystanie projektu starej komory jako podstawy do budowy nowego urządzenia.

Szklarnia

Projekt i realizacja zapewniają najwyższą niezawodność systemu, umożliwiając przewidywanie przyszłości.

mTRON T

mTRON T

Szklarnia

Szklarnia

Podejście do rozwiązań

Gotowi na przyszłość – komora klimatyczna i sterownik PLC

Do sterowania nową testową komorą klimatyczną z 9 komorami wymagana jest specjalistyczna wiedza. W obecnej komorze mierzono temperaturę i wilgotność, dlatego będzie to również podstawa nowej komory. Ponadto nowa komora klimatyczna musi być wyposażona w możliwości rozbudowy, aby sprostać oczekiwaniom związanym z nowymi zastosowaniami.

W szczególności możliwe będzie obniżenie pożądanej dolnej granicy temperatury. W celu obracania nasion każda komora jest wyposażona w wałek. Życzeniem firmy Bejo jest możliwość korzystania z jednego centralnego systemu sterowania, który został zrealizowany w postaci sterownika PLC z intuicyjnie obsługiwanym interfejsem HMI. Jeśli chodzi o oświetlenie, firma Bejo preferowała zastosowanie modułów LED w różnych przedziałach zamiast standardowych opraw.

Sterowniki PLC od JUMO do kontroli temperatury i wilgotności

Technologia PLC w połączeniu z technologią sterowania wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Wieloletnie doświadczenie w tej branży sprawiło, że firma Frost poprosiła JUMO o sterowanie nową 9-komorową szafą klimatyczną w firmie Bejo. Temperatura, wilgotność i oświetlenie są kontrolowane dla każdej komory. Zamierzeniem jest, aby wielkości te mogły być dowolnie ustawione dla każdej komory, bez powodowania problemów z kondensacją. W każdej komorze ustawiony gradient temperatury powinien być osiągalny zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny.

Oprócz indywidualnego ogrzewania, chłodzenia, nawilżania i suszenia, dzięki JUMO mTRON Tmożliwa jest regulacja i kontrola prędkości wentylacji oraz sterowanie pracą rolet i oświetleniem w poszczególnych pomieszczeniach. Produkt ten umieszczony jest w solidnej, metalowej obudowie, a jego zakres temperatur pracy to -20 do 55 °C.


Wynik projektu – niezawodne komory klimatyczne

Współpraca Frost z JUMO doprowadziła do uzyskania w Bejo instalacji, która spełnia wszystkie istotne wymagania chłodnicze i elektryczne. Projekt i opracowanie zapewniają najwyższą niezawodność instalacji, jednocześnie przewidując przyszłość w przemyśle. Szafa jest gotowa do zainstalowania podwójnej sprężarki. Nacisk położono na niezawodność, dokładność i łatwość obsługi. Przyczynia się to do rozwoju badań, które zapewniają lepszy wgląd w fizjologiczne aspekty nasion Bejo, co może prowadzić do zwiększenia plonów oraz bezpieczeństwa ich przechowywania. Skutkiem będzie również lepsza jakość produktów.