Getrocknete Kräuter
Studium przypadku: suszenie ziół

Aksamitne rękawiczki do zabiegów ziołowych

Suszone zioła stały się nie tylko nieodzowną częścią kuchni. Od tysięcy lat odgrywają one również ważną rolę w przygotowywaniu leków. Jedną z prawdopodobnie bardziej znanych form podawania ziół jest m.in. herbata rumiankowa. Ze względu na to, że zioła muszą być traktowane bardzo delikatnie, aby zagwarantować optymalną jakość i najwyższą możliwą zawartość składników aktywnych proces ich suszenia jest bardzo złożony.

Wyzwanie

W firmie Hofgutkräuter GmbH & Co. KG w Reinheim, różne rodzaje ziół są suszone za pomocą suszarki taśmowej. Tak przygotowany susz jest dalej przetwarzany przez producentów herbat, mieszanek, przypraw lub ekstraktów. Do najpopularniejszych gatunków ziół należą m.in. rumianek, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, korzenie arniki, melisa cytrynowa, karczochy i pasternak.

W zależności od produktu, proces suszenia różni się pod względem temperatury i prędkości taśmy w suszarce. Produkty przeznaczone do suszenia są podawane do suszarni taśmowej za pomocą przenośnika taśmowego. Zioła przechodzą przez system w 5-krotnych cyklach podczas których są one suszone przez nawiew ciepłego powietrza.

Suszarnia ziół

Podejście do rozwiązania

Przedsiębiorstwo, które wcześniej było własnością Hofgutkräuter GmbH & Co. KG w Reinheim zostało zmodernizowane w celu poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia elastyczności systemu.

Temperatura, ciśnienie, prędkości obrotowe wentylatora i powietrza wylotowego oraz napędy taśmowe są mierzone w około 20 punktach pomiarowych zarówno na jak i w suszarni taśmowej. Wartości te są kontrolowane za pomocą systemu automatyzacji JUMO mTRON T  i uwzględniają wszystkie istotne parametry przypisane dla danego procesu suszenia. Dodatkowo system jest na bieżąco monitorowany pod kątem usterek, a zmierzone wartości są przechowywane w celu ich analizy i dokumentowania.

W obszarze powietrza nawiewanego stosowane są regulatory wilgotności i temperatury. Stosowane są tu również higrotermostaty i czujniki temperatury. W obszarze powietrza wylotowego jako czujniki prędkości obrotowej stosowane są regulatory serii JUMO dTRON, a także przetworniki różnicy ciśnień JUMO. Napęd pasowy jest również sterowany za pomocą sterowników JUMO dTRON.


Wnętrze suszarki taśmowej

Wnętrze suszarki taśmowej

Załadunek podajnika

Załadunek podajnika

Rezultat projektu

Dzięki swojemu bogatemu portfolio produktów i usług mogliśmy kompleksowo zmodernizować cały zakład. Oprócz 2 modułów podstawowych zastosowano tu 14 wielokanałowych modułów sterujących, 16 analogowych modułów wejść i 19 cyfrowych modułów wejść lub wyjść. Dostarczono również kompletną technologię czujników pomiarowych.