Industrieofen
Studium przypadku: kontrola pieca

Doskonałe produkty dzięki niezawodnemu sterowaniu piecem

Firma Vacuumschmelze GmbH & Co. KG, z siedzibą w Hanau w Niemczech, w ciągu ponad 90 lat urosła do rangi jednego z wiodących na świecie przedsiębiorstw w zakresie magnetycznych i metalicznych materiałów specjalnych oraz produktów z nich wytwarzanych. Dziś firma zatrudnia ponad 4000 osób i posiada ponad 800 patentów. W obszarach jej działalności takich jak: półprodukty, części, rdzenie, komponenty i magnesy trwałe, co roku powstają doskonałe produkty przeznaczone do zastosowania w niemal wszystkich branżach i rynkach.

Wyzwanie

W produkcji materiałów magnetycznych, skład stopu oraz wszystkie kolejne etapy produkcji muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby spełnić wymagania klienta przy zastosowaniu indywidualnie dobranych materiałów o unikalnych właściwościach. Wynika to z faktu, że materiały magnetyczne są stosowane w wielu różnych sektorach i branżach - od przemysłu zegarmistrzowskiego, przez technologię medyczną, energie odnawialne, przemysł stoczniowy i instalacyjny, po przemysł samochodowy i lotniczy. W trakcie produkcji poszczególne etapy produkcji muszą być zatem bardzo precyzyjnie kontrolowane i monitorowane. Firma VACUMSCHMELZE GmbH & Co. KG w Hanau dysponuje szerokim asortymentem półproduktów i części wysokiej jakości pod względem magnetycznym i fizycznym, elementów indukcyjnych dedykowanych dla elektroniki, jak i magnesów oraz systemów magnetycznych.

Rozwiązanie JUMO mTRON T dla firmy VACUUMSCHMELZE GmbH & Co.KG

Podejście do rozwiązania

Produkcja i uszlachetnianie tych materiałów odbywa się w piecach przemysłowych, które osiągają temperatury powyżej 1000 °C. W piecach przemysłowych konieczna jest precyzyjna kontrola i monitorowanie temperatury w celu zapewnienia stałej jakości materiałów. Oprócz jakości materiałów, ważną rolę  w całym procesie odgrywają koszty energii. Dla naszego klienta, firmy VACUUMSCHMELZE GmbH & Co. KG również stanowią one jeden z ważniejszych parametrów decydujących o wyborze rozwiązania technologicznego. Zoptymalizowana kontrola temperatury pomaga zwiększyć efektywność energetyczną. Sercem zaproponowanego systemu jest jednostka centralna z ekranem procesowym dla maksymalnie 30 modułów wejścia lub wyjścia. Procesor posiada interfejsy komunikacyjne wyższego poziomu, w tym serwer WWW. Do indywidualnych zastosowań w zakresie sterowania system wyposażony został w sterownik PLC (CODESYS V3), programator i funkcje monitorowania wartości granicznych, a także moduły matematyczne i logiczne. Oprócz wizualizacji wszystkich procesów, kolorowy panel wielofunkcyjny pozwala na wygodną obsługę sterowników i programatorów. Możliwy jest również zależny od użytkownika dostęp do parametrów i danych konfiguracyjnych całego systemu. Jako funkcja specjalna zaimplementowane są funkcje rejestracji pełnowartościowego rejestratora ekranowego, w tym serwer WWW. Do budowy samych pieców również wykorzystano bogatą ofertę produktów JUMO, która oprócz rozwiązań automatyzacyjnych obejmuje również termopary, sterowniki, tyrystorowe regulatory mocy, urządzenia rejestrujące i ograniczniki temperatury bezpieczeństwa.

Piec dzwonowy przed rozpoczęciem fazy chłodzenia

Piec dzwonowy, podczas zdejmowanaia pokrywy grzewczej przed rozpoczęciem fazy chłodzenia

Piec dzwonowy po zdjęciu pokrywy grzewczej podczas fazy chłodzenia

Piec dzwonowy po zdjęciu pokrywy grzewczej podczas fazy chłodzenia

Piec dzwonowy, na pierwszym planie jeszcze bez płaszcza grzewczego, w tle z założonym płaszczem grzewczym

Rezultat projektu

JUMO nie tylko dostarczyło poszczególne komponenty, ale także wspierało cały projekt jako dostawca kompletnej usługi i obsługi inżynieryjnej - od zdefiniowania zadania pomiarowo-kontrolnego począwszy do oddania do użytku na miejscu.