bezprzewodowy czujnik temperatury wTRANS
WASZE PYTANIA

Bezprzewodowy czujnik temperatury – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Tradycyjne czujniki temperatury, choć niezawodne, często wymagają skomplikowanej instalacji, przewodów i stałego połączenia z centralnym systemem monitorowania. W trudno dostępnych miejscach oraz w strefach zagrożonych wybuchem poprowadzenie przewodów może być nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne. Ponadto, w dynamicznie zmieniających się warunkach przemysłowych, stałe połączenie może być narażone na uszkodzenia mechaniczne, korozję czy inne czynniki, które mogą zakłócić prawidłowe działanie systemu. Wychodząc na przeciw tym potrzebom wzbogaciliśmy naszą ofertę o bezprzewodowe czujniki temperatury m.in. JUMO Wtrans T z bezprzewodową transmisją radiową. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania na temat tego urządzenia. Przeczytaj i sprawdź, czy to rozwiązanie do pomiaru temperatury jest dla Twojej firmy!

Jaki jest zasięg bezprzewodowej transmisji danych dla czujnika temperatury?

  • W otwartej przestrzeni, przy użyciu uchwytu antenowego do montażu na ścianie dla odbiornika oraz 3-metrowego kabla antenowego, zasięg bezprzewodowego czujnika temperatury wTRANS wynosi:
    • 300 m dla częstotliwości 868,4 MHz (przeznaczonej dla rynku europejskiego)
    • 100 m dla częstotliwości 915 MHz (przeznaczonej dla rynku amerykańskiego, australijskiego, kanadyjskiego oraz Nowej Zelandii)
  • Gdy antena jest montowana bezpośrednio do odbiornika, należy uwzględnić redukcję zasięgu o około 40%.
Bezprzewodowy czujnik temperatury wTRANS

Bezprzewodowy czujnik temperatury wTRANS ma zasięg transmisji do 300 metrów

Jaka jest zakres pomiarowy bezprzewodowego czujnika temperatury?

Bezprzewodowy czujnik temperatury Wtrans T jest zdolny do rejestrowania temperatur w następujących zakresach:

  • Zakres operacyjny: od -30 do +260 °C lub od -200 do +600 °C w wersji wysokotemperaturowej.
  • Temperatura otoczenia obudowy: albo od -30 do +85 °C albo od -25 do +125 °C.

Do jakich zastosowań sprawdzi się czujnik temperatury z transmisją radiową?

Bezprzewodowy czujnik temperatury Wtrans T to odpowiedź na specyficzne potrzeby wielu sektorów przemysłowych. W przypadku mieszadeł i maszyn z wirującymi częściami, główną zaletą Wtrans T jest brak kabla, co eliminuje ryzyko jego uszkodzenia podczas pracy urządzenia. Dla zbiorników używanych w transporcie, które są często przestawiane, brak przewodów czyni Wtrans T niezwykle wygodnym w użyciu.

W przemyśle mięsnym, Wtrans T jest nieoceniony. Można go łatwo wbić w różne rodzaje mięs i wędlin, umożliwiając szybkie i dokładne pomiary temperatury, co jest kluczowe dla jakości i bezpieczeństwa produktów. W przemyśle tworzyw sztucznych, czujnik jest wbijany np. w worki z granulatem. Monitoruje temperaturę, pomagając w prewencji przed samozapłonem, co jest krytyczne dla bezpieczeństwa magazynowania.

Podobnie w rolnictwie, Wtrans T jest używany do monitorowania temperatury nawozów. Jego mobilność jest kluczowa, ponieważ nawóz jest regularnie przerzucany. Bezprzewodowy czujnik nie tylko chroni przed samozapłonem, ale także zapewnia elastyczność w monitorowaniu różnych partii nawozu. Nasi klienci stosują czujnik Wtrans T również m.in. w trudno dostępnych miejscach w magazynach oraz w strefach zagrożonych wybuchem. Potencjalnych zastosowań jest o wiele więcej – to urządzenie sprawdzi się we wszystkich aplikacjach, w których kluczowa jest mobilność i brak okablowania.

bezprzewodowy czujnik temperatury wTRANS

Bezprzewodowy czujnik temperatury sprawdzi się do zastosowań w przemyśle mięsnym

Jaki jest czas pracy na baterii dla bezprzewodowych czujników temperatury?

Żywotność baterii w czujniku bezprzewodowym Wtrans T zależy od różnych czynników, takich jak interwał transmisji i temperatura otoczenia. Oto kilka danych technicznych:

  • Żywotność baterii w zależności od interwału transmisji (1 s, 10 s, 30 s lub 90 s) i temperatury otoczenia dla Wtrans T01 oraz w zależności od interwału transmisji (2 s, 15 s, 45 s lub 150 s) i temperatury otoczenia dla Wtrans T02 jest przedstawiona na poniższych grafikach.

  • W warunkach standardowych, przy domyślnych ustawieniach i w temperaturze pokojowej, żywotność baterii wynosi około 1 roku. Należy jednak pamiętać, że krótki interwał transmisji oraz ekstremalnie wysoka lub niska temperatura otoczenia mogą skrócić żywotność baterii litowej.Jakie są możliwości odbiorników do czujnika bezprzewodowego?

Czujnik temperatury WTrans T można podłączyć do uniwersalnego odbiornika dla czujników bezprzewodowych JUMO Wtrans T01. Jest on w stanie obsłużyć do 16 nadajników Wtrans T jednocześnie. Posiada on wbudowany niewielki ekran LCD, na którym można odczytywać temperaturę. Istnieje również możliwość podłączenia tego czujnika do rejestratora za pomocą interfejsu Modbus. Opcją, która zapewnia najwięcej możliwości jest integracja ze sterownikiem PLC variTRON 300 z rozszerzeniem o platformę IOT do zarządzania procesami w chmurze JUMO SCADA Cloud. Umożliwia ona dostęp do zebranych przez czujnik temperatury danych z dowolnego miejsca za pomocą popularnych przeglądarek internetowych oraz otrzymywanie wiadomości alarmowych wiadomości SMS w przypadku, gdy wartość temperatury zostanie przekroczona. 

Ile czujników bezprzewodowych  można podłączyć do jednego sterownika PLC?

Do jednego sterownika PLC variTRON 300 można podłączyć 32 czujniki temperatury Wtrans T. 

Do jednego sterownika PLC variTRON 300 można podłączyć 32 czujniki temperatury Wtrans T.

Jak wygląda pogląd stanu baterii w bezprzewodowych czujnikach temperatury?

Za pomocą oprogramowania Setup lub w sterowniku PLC variTRON można sprawdzić komunikat o stanie baterii czujnika z transmisją radiową wTRANS. 


bezprzewodowy czujnik temperatury wTRANS

Za pomocą oprogramowania Setup lub w sterowniku PLC variTRON można sprawdzić komunikat o stanie baterii. 

Jak wygląda wymiana baterii w bezprzewodowych czujnikach temperatury?

Wymiana baterii w czujniku temperatury wTRANS jest prosta i intuicyjna. Dołączona instrukcja krok po kroku prowadzi przez proces, zaczynając od zdjęcia obudowy, poprzez wymianę baterii, aż po prawidłowe zamontowanie wszystkich elementów, zapewniając prawidłowe działanie urządzenia.


wymiana baterii w bezprzewodowym czujniku temperatury wTRANS

Wymiana baterii w bezprzewodowym czujniku temperatury wTRANS

Czy bezprzewodowe czujniki temperatury są odporne na trudne warunki?

Elektronika czujnika jest umieszczona w obudowie odporną na wibracje, olej i kwas. Czujnik temperatury wTRANS jest również odporny na zakłócenia zewnętrzne, co pozwala na transmisję nawet w trudnych warunkach przemysłowych. Występuje też w wykonaniu do strefy zagrożonej wybuchem.

Szukasz innego urządzenia? Sprawdź nasz programowalny przetwornik głowicowy z transmisją bezprzewodową sygnału oraz bezprzewodowy czujnik temperatury i wilgotności!


Benötigen Sie weitere Informationen?

Wenn Sie Fragen zu drahtlosen Sensoren haben, können Sie sich mit uns in Verbindung setzen, indem Sie dieses Formular ausfüllen

Pole obowiązkowe. Proszę podać nazwisko
Pole obowiązkowe. Proszę wprowadzić poprawny adres E-mail

Ewelina Szmit

Autor

Ewelina Szmit - Content specialist +48 71 339 32 94 Ewelina.Szmit@jumo.net +48 71 339 32 94


Jakub Dąbrowski

Specjalista techniczny

Jakub Dąbrowski - Inżynier Sprzedaży Wewnętrznej +48882351471 Jakub.Dabrowski@JUMO.net +48882351471

Komentarze

Zachęcamy do pozostawienia swoich komentarzy poprzez formularz znajdujący się poniżej. Zostaną umieszczone w sieci po ich zatwierdzeniu w naszym procesie weryfikacji.


Pole obowiązkowe. Proszę podać imię.
Nazwisko
Pole obowiązkowe. Proszę podać nazwisko.
Pole obowiązkowe. Proszę podać swój adres E-mail.