czujniki temperatury do wędzarni
APLIKACJE

Optymalny pomiar temperatury w wędzarni – jaki termometr do wędzarni wybrać?

Wędzenie wymaga precyzyjnej kontroli parametrów takich jak temperatura i wilgotność. W artykule znajdziesz przegląd termometrów wędzarniczych oraz poznasz system automatyki do sterowania temperaturą oraz procesami dojrzewania, gotowania, wędzenia i klimatyzacji. Ponadto dowiesz się, jaką technologię pomiarową i oprogramowania zaproponowaliśmy firmie z branży mięsnej Ablinger. Sprawdź!

Optymalna temperatura w wędzarni kluczem do smacznego mięsa

Termometry to jeden z najważniejszych elementów wędzarni – to od nich w dużej mierze zależą procesy wędzenia i gotowania. Nie ma innego sposobu, żeby precyzyjnie określić temperaturę wędzenia, a co za tym idzie otrzymać dobrej jakości wyroby mięsne.

Wędzenie – standaryzacja procesu

Konieczna jest standaryzacja procesów związanych z wędzeniem oraz kontrola wszystkich zmiennych wpływających na ich przebieg. Ważne parametry, takie jak temperatura w komorze, wilgotność, temperatura rdzenia, czas pracy i biegu – by wymienić tylko kilka – muszą być niezawodnie rejestrowane, kontrolowane i monitorowane.

Kontrola temperatury to podstawa prawidłowo przeprowadzonego procesu wędzenia

Termometr do wędzarni – jaki wybrać?

Pierwszym krokiem do niezawodnej kontroli procesu wędzenia jest wybór odpowiednich czujników temperatury. Powinny one być wysokiej jakości i zapewniać dokładny odczyt. Oprócz sprawdzonych wariantów analogowych, takich jak czujniki wtykane, do wykrywania temperatury rdzenia stosuje się dziś również urządzenia bezprzewodowe.

Termometry do pomiaru temperatury w wędzarni

Termometry do wędzarni wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej, materiałów kompozytowych lub wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego i szkła. Oferta dostępnych rodzajów jest bardzo szeroka i obejmuje m.in termometry analogowe i termometry elektroniczne.


Termometr analogowy

Jednym z dostępnych rozwiązań są termometry analogowe, których zaletami są:

  • prostota

  • długa żywotność

Przykłady tego rodzaju termometrów do wędzarni to:

Wtykany rezystancyjny czujnik temperatury dedykowany dla branży spożywczej JUMO FOODtemp

Termometr elektroniczny

Alternatywą dla klasycznych termometrów są termometry elektroniczne. Ich przewagą nad analogowymi odpowiednikami są takie cechy, jak:

  • większa dokładność pomiaru temperatury

  • poręczność

  • mogą być bezprzewodowe

  • mogą posiadać elektroniczny wyświetlacz

Jaki termometr bezprzewodowy do wędzarni?

Jeśli chodzi o elektroniczne termometry do wędzarni, polecamy bezprzewodowy termometr oporowy JUMO Wtrans T z radiową transmisją mierzonych wartości. Dostępny jest również w wersja wysokotemperaturowa, która umożliwia pracę w temperaturze do 600°C.

Zmierzona wartość temperatury jest transmitowana bezprzewodowo do odbiornika systemu pomiarowego Wtrans; tutaj jest wyświetlana i dostępna cyfrowo na interfejsie RS485, jak również na wyjściu analogowym.

Zdalny termometr do wędzarni JUMO WTRANS

Bezpieczeństwo wędzarni – ogranicznik temperatury bezpieczeństwa

Aby dodatkowo zwiększyć niezawodność procesu, zalecamy kontrolę temperatury generatora dymu, katalizatora i palnika również przez niezależne urządzenie, takie jak monitor/ogranicznik temperatury bezpieczeństwa. W przypadku przekroczenia wartości granicznej urządzenie wywołuje alarm i odłącza odpowiednie zasilanie. Chroni to nie tylko wędzony towar, ale i cały system.

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa chroni wędzone wyroby mięsne i całą wędzarnię

Sterownik PLC JUMO mTRON T – sterowanie temperaturą i procesami dojrzewania, gotowania, wędzenia i klimatyzacji

Szeroki asortyment produktów JUMO w zakresie technologii przetwórstwa mięsnego został uzupełniony o specjalne rozwiązanie branżowe w postaci systemu mTRON T.

Dzięki systemowi automatyki JUMO mTRON T, aż dziewięć indywidualnie działających systemów dojrzewania, gotowania, wędzenia i klimatyzacji może być teraz jednocześnie obsługiwanych, kontrolowanych i regulowanych, a wartości pomiarowe procesu rejestrowane w celu zapewnienia najwyższej jakości jakości. Dane są przekazywane za pomocą EtherCAT – szybkiej, opartej na sieci Ethernet magistrali systemowej, która jest szeroko stosowana w technice pomiarowej i automatyce.

Jednostka centralna – serce JUMO mTRON T – posiada dziewięć asynchronicznych programatorów z pulą 99 programów. Można w nich zaprogramować różne etapy procesu, takie jak wędzenie, gotowanie w gorącym powietrzu, pieczenie, prażenie, suszenie, peklowanie, dojrzewanie czy natryskiwanie.

Case study – system pomiarowy JUMO w firmie Ablinger

Ablinger to firma z wieloletnią tradycją, zajmująca się produkcją wyrobów mięsnych i wędliniarskich. Na obszarze produkcyjnym posiada 15 komór wędzarniczych.

Problem

Firma Ablinger potrzebowała około 50 dokładnych, bezprzewodowych czujników temperatury do monitorowania procesu ogrzewania. Rozwiązanie przewodowe spowodowałoby znaczne opóźnienia czasowe podczas napełniania i rozładowywania komór wędzarniczych.

Rozwiązanie

Zaproponowaliśmy czujniki temperatury JUMO Wtrans T z bezprzewodową transmisją danych. Zmierzone wartości temperatury są najpierw przesyłane bezprzewodowo do odbiornika systemu Wtrans, a stamtąd do urządzeń pomiarowych i kontrolnych, takich jak sterowniki, systemy automatyki, wskaźniki lub rejestratory do dalszego przetwarzania.

Odbiornik JUMO Wtrans T01 zastosowany został w połączeniu z odpowiednimi bezprzewodowymi sondami pomiarowymi do mobilnego lub stacjonarnego pomiaru temperatury. Przypisanie unikalnych adresów IP powoduje, że sygnały mogą być przetwarzane razem przez jeden odbiornik.

JUMO Wtrans T, jest szczególnie przydatny do obliczania temperatury rdzenia podczas gotowania lub wędzenia produktów mięsnych i kiełbas.

Wykorzystanie bezprzewodowych czujników temperatury JUMO Wtrans T

Kody kreskowe dla zapewnienia bezpieczeństwa

W Ablinger każdy nadajnik posiada kod kreskowy, dzięki czemu łatwo można je kontrolować. Kody kreskowe, które zawierają informacje o odpowiednim produkcie i numerze zamówienia, są generowane również dla każdego zamówienia. Następnie poszczególne wózki są przesuwane do komór wędzarniczych, a kody kreskowe są skanowane. W rezultacie automatycznie rozpoczyna się właściwy proces wędzenia dla danego produktu.

Każdy produkt ma ustaloną wartość graniczną, która jest stale monitorowana. Po jej osiągnięciu i upływie czasu wstrzymania, przesyłane są informacje o zakończeniu procesu, a także o nazwie produktu, aktualnej wartości temperatury, wartości maksymalnej, wartości granicznej i czasie podtrzymania.

Codzienny protokół jest generowany automatycznie, aby zapewnić ciągłą dokumentację procesu. Ponadto, cały proces został zwizualizowany za pomocą oprogramowania JUMO SVS3000, które wspiera użytkownika rozbudowanymi funkcjami protokołów do oceny protokołów związanych z partiami i archiwizacji danych przez regulowany okres.

Ten całościowy pakiet techniki pomiarowej i oprogramowania zapewnia maksymalną elastyczność produkcji i bezpieczeństwo dokumentacji.

Kody kreskowe są w Ablinger nadawane są nadajnikom oraz każdemu zamówieniu