Ilość niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym stanowiła na tyle poważny problem, że musiał zostać uregulowany przez Unię Europejską. W tym celu powstała dyrektywa RoHS. Jakie regulacje wprowadza? Jakie konsekwencje ma dla producentów urządzeń? Na co powinien zwrócić uwagę odpowiedzialny klient?
RoHS to skrót od angielskiej nazwy Restriction of Hazardous Substances, którą przetłumaczyć można jako "ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych". Dyrektywa RoHS, znana również jako dyrektywa 2002/95/WE, powstała w Unii Europejskiej i wprowadza ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji i materiałów w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (znanym jako EEE). Celem wprowadzenia dyrektywy jest ograniczenie przenikania z odpadów elektrycznych tych substancji do środowiska.
Wszystkie produkty znajdujące się na rynku UE po 1 lipca 2006 r. muszą spełniać wymogi dyrektywy RoHS. Dyrektywa ta została transponowana do Polski Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 marca 2007 roku (Dz. U. nr 69, poz. 457).
Dyrektywa RoHs ma na celu zapobieganie przenikania substancji niebezpiecznych do środowiska.
Substancje zawarte w dyrektywie RoHS to:
ołów (Pb),
rtęć (Hg),
kadm (Cd),
chrom sześciowartościowy (CrVI)
polibromowane bifenyle (PBB),
polibromowane etery difenylowe (PBDE)
ftalany (DEHP, BBP, BBP, DIBP) - zostały one dodane w RoHS 3 w 2019 roku.
Aby uzyskać certyfikat RoHS, przedsiębiorcy zobowiązani są do:
Wystawienia zaświadczenia, które potwierdza zgodność z treścią rozporządzenia produkowanych przez nich urządzeń.
Pobrania próbek swoich produktów.
Wysłania próbek produktów do laboratorium w celu przeprowadzenia wymaganych testów.
Jeśli próbki zostaną ocenione pozytywnie:
Poducent otrzymuje uprawnienia do ubiegania się o certyfikat RoHS.
Certyfikat RoHs zostaje wystawiony przez akredytowaną firmę certyfikującą.
Oznaczenie sprzętu elektrycznego i elektronicznego posiadającego certyfikat zgodności z RoHS.
Dyrektywa RoHS wchodzi w skład tzw. dyrektyw nowego podejścia. Skutkuje to tym, że nakłada ona obowiązek znakowania znakiem CE objętych jej zakresem urządzeń. Obowiązek oznakowania CE spoczywa na producencie.
Dostawy do Chin obejmują podobne regulacje. Szczegółowe wymagania znajdziesz w "chińskiej dyrektywie RoHs" GB/T 6572-2011 “Wymagania dotyczące stężeń granicznych dla niektórych substancji objętych ograniczeniami w produktach elektrycznych i elektronicznych”
Wymagane jest również oznakowanie produktów importowanych do Chin, zgodnie z rozporządzeniem SJ/T11364-2014 “Oznakowanie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych w wyrobie elektrycznym i elektronicznym”.
Dla klientów wykazujących troskę o środowisko, JUMO jest dobrym wyborem. Od lat dbamy o zrównoważony rozwój, co znajduje odzwierciedlenie w odpowiednich certyfikatach.
Uzyskując w 1999 r. certyfikat DIN ISO 14001, JUMO zobowiązało się do ochrony środowiska. Poza zobowiązaniami prawnymi uczestniczymy w licznych działaniach - zwłaszcza w dziedzinie rozwoju i produkcji - aby uniknąć stosowania substancji niebezpiecznych w naszych produktach i chronić zasoby naturalne.
od 2017 roku wszystkie nasze produkty, w tym czujniki temperatury, są w pełni objęte obowiązującymi przepisami RoHS i są zgodne z dyrektywą RoHS. Duża część naszego asortymentu produktów jest również oznaczona znakiem CE. Na życzenie potwierdzimy, że odpowiednie urządzenia są zgodne z dyrektywami RoHS oraz, w stosownych przypadkach, także z Deklaracją Zgodności UE.
Czujniki temperatury JUMO spełniają wymagania, które określa deklaracja RoHS