Sterownik PLC – bez tego urządzenia nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych linii produkcyjnych, technologicznych czy transportowych. Ta technologia pozwoliła osiągnąć nowy wymiar innowacyjności w przemyśle. Co to jest programowalny sterownik logiczny? Jak wybrać odpowiedni sterownik do potrzeb Twojej aplikacji? W tym wpisie odpowiadamy na te i wiele innych pytań na podstawie naszych sterowników PLC - JUMO variTRON 300 i JUMO variTRON 500. Sprawdź!
Sterownik PLC (Programmable Logic Controller) to, jak wynika z samej nazwy, programowalny sterownik logiczny. Jest to to rodzaj niewielkiego, przemysłowego komputera, który odbiera dane poprzez wejścia i wysyła instrukcje przez wyjścia. Urządzenie podejmuje decyzje oparte na zaprogramowanej w nim wewnętrznej logice i steruje funkcjami systemu. Sterowniki PLC wykorzystywane są we wszystkich gałęziach przemysłu do automatyzacji najważniejszych procesów i sterowania pracą maszyn.
Sterownik PLC JUMO variTRON z modułami
Sterownik PLC pobiera dane wejściowe (np. sygnały z czujników). Następnie odpowiednio zaprogramowany mikroprocesor, analizuje te informacje w sposób cykliczny. Sterownik weryfikuje te polecenia w kolejności, w jakiej zostały zapisane w programie, a następnie tworzy tzw. obraz wyjść. Wyjścia sterownika PLC mogą sterować wieloma różnymi urządzeniami, w tym silnikami, zaworami elektromagnetycznymi, oświetleniem, rozdzielnicami czy wyłącznikami bezpieczeństwa.
Sterowniki PLC składają się z takich elementów, jak:
jednostka centralna (CPU)
wejścia cyfrowe
wejścia analogowe
wyjścia cyfrowe
wyjścia analogowe
moduł zasilania
moduł komunikacji
pamięć
Ze względu na wielkość:
sterowniki kompaktowe – składają się z jednego modułu
sterowniki kompaktowe z możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły np. JUMO variTRON 300
sterowniki modułowe – posiadają kilka modułów, wykorzystywane w systemach automatyki sterujących liniami technologicznymi i produkcyjnymi np. JUMO variTRON 500
Programowalne sterowniki logiczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie produkcja jest na tyle przewidywalna, że może zostać zautomatyzowana. Te uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone są do sterowania m.in. pracą maszyn na liniach montażowych w fabrykach, oświetleniem, pakowaniem żywności, obrabiarkami czy przepompowniami w oczyszczalniach ścieków.
Programowalne sterowniki logiczne mogą być programowane przy użyciu standardowego komputera i oprogramowania do programowania PLC.
5 najpopularniejszych języków programowania dla PLC:
Język LD (Ladder Diagram)
Język SFC (Sequance Flow Chart)
Język FBD (Funtion Block Diagram)
Język ST (Structure Text)
Język IL (Instruction List)
Programowanie drabinkowe jest graficznym językiem programowania. W tym języku programowania wszystkie elementy są reprezentowane za pomocą diagramów. Jest on prostszy dla przeciętnego programisty i łatwiejszy do nauczenia niż przeciętny klasyczny język programowania sterowników.
O m.in.programowaniu naszego sterownika PLC JUMO variTRON 500 opowiadamy w serii filmików instruktażowych na naszym kanale na Youtube. Kliknij i sprawdź!
Wybór nieprawidłowego sterownika PLC do danej aplikacji może skutkować m.in. kłopotami w jego współpracy z innymi urządzeniami czy trudnościami w instalacji w maszynie. Jak uniknąć tych problemów i wybrać prawidłowy sterownik programowalny?
Określ ile i jakie wejścia/wyjścia będziesz wykorzystywać w swoim projekcie, m.in. czy będą to wejścia analogowe (napięciowe lub prądowe), temperaturowe czy też impulsowe oraz wyjścia tranzystorowe lub przekaźnikowe.
Uwaga! Gdy wybierzesz odpowiednią liczbę układów wejściowych i wyjściowych, dolicz do niej jeszcze ok. 15%. Dzięki temu unikniesz problemów, gdy instalacja będzie w przyszłości rozbudowywana.
Sprawdź ile masz miejsca na montaż sterownika
Podejmij decyzję jakich funkcji potrzebujesz
Zwróć uwagę na to, czy sterownik obsługuje protokół komunikacyjny, za pomocą którego miałby się komunikować z innymi Twoimi urządzeniami
Zweryfikuj ilość oraz rodzaj portów w sterowniku oraz zweryfikuj możliwość rozbudowy o dodatkowe porty
Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami – wspólnie dobierzemy odpowiednie urządzenie do Twojej aplikacji.
Sterownik z serii variTRON obsługują następujące protokoły komunikacyjne: