Sterownik przemysłowy mTRON to uniwersalne urządzenie z mikroprocesorem do sterowania pracą maszyny i automatyzacji procesów sterowania
PRODUKTY

Sterowniki PLC w przemyśle – 5 najczęstszych zastosowań systemu automatyki

Przemysłowy sterownik PLC, do ustawienia którego nie potrzebujesz programisty? Taki właśnie jest nasz autorski system mTRON, który łączy w sobie know-how wynikające z 75 lat doświadczenia w technologii procesowej oraz prostą dla użytkownika konfigurację. We wpisie omawiamy m.in jak działa sterownik PLC, kiedy jest korzystniejszy niż regulator oraz podajemy przykłady najpopularniejszych aplikacji. Sprawdź!.

Regulatory PID a sterowniki modułowe PLC – podobieństwa i różnice

Nasza jednostka centralna ze sterownikiem PLC mTRON posiada w sobie wszystkie funkcje typowego rejestratora i regulatora PID, takie jak sterowani, regulacja, wizualizacja, alarmowanie i raportowanie, jednak daje o wiele więcej możliwości. Przezwycięża ograniczenia rejestratora, takie jak limitowana liczba pętli regulacji i wejść, do których można podłączyć czujniki pomiarowe.

Przykład – regulator PID JUMO DICON touch vs sterownik PLC JUMO mTRON

Dla przykładu, nasz bestsellerowy regulator procesowy JUMO DICON touch ma 4 uniwersalne wejścia analogowe i do 8 wejść zewnętrznych. Dla bardziej rozbudowanych aplikacji może to być za mało. W takiej sytuacji, zamiast stosować wiele regulatorów, lepiej zaopatrzyć się w sterownik PLC, taki jak mTRON T. W przybliżeniu, jedno takie urządzenie odpowiada 30 rejestratorom typu DICON touch.

System sterowania mTRON z 15 modułami odpowiada około 30 regulatorom DICON touch

Programowalny sterownik logiczny mTRON T – budowa

MTRON T to modułowy system sterowania, który pracuje w oparciu o sieć Ethernet i zintegrowany sterownik PLC – uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania pracą urządzenia. System jest skalowany pod Twoją aplikację – od niej zależy liczna modułów oraz konfiguracja oprogramowania.


Modułowe sterowniki mTRON pozwalają na rejestrowanie i sterowanie różnymi zmiennymi procesowymi za pomocą jednego systemu

Działanie jednostki centralnej ze sterownikiem PLC mTRON

Jednostka centralna mTRON jest wstępnie zaprogramowana – na podstawie 75 lat doświadczenia w automatyce przemysłowej stworzyliśmy gotowe kroki procesowe, oparte na powtarzalnych procesach. Mówiąc prościej, te gotowe moduły są jak klocki – możesz je dodawać, odejmować i układać zgodnie z wymaganiami Twojej aplikacji.

Jeśli Twoje zastosowanie jest nietypowe, również nie stanowi to problemu, gdyż system wyposażony w sterownik PLC. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprogramować w kodzie w środowisku programistycznym Codesys dowolne zmiany oraz dodatkowe funkcje i zindywidualizować projekt.

Czy istnieje możliwość pobierania zapisów temperatury ze sterownika PLC?

Tak, system JUMO mTRON umożliwia pobieranie zapisów temperatury. Sterownik ten rejestruje dane procesowe, które można następnie eksportować do analizy. Wykorzystując wbudowane interfejsy, takie jak USB, oraz dedykowane oprogramowanie, użytkownicy mogą wygodnie pobierać i analizować dane temperaturowe.

Sterowniki programowalne mTRON – aplikacje

Sterownik PLC mTRON znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na dwa główne rodzaje:

Proste sterowanie powtarzalnymi procesami

Zastosowanie sterowników PLC mTRON jest korzystne we wszystkich aplikacjach przemysłowych, które opierają się na powtarzalnych procesach. System zawiera gotowe kroki procesowe, które możesz dostosować do Twojej aplikacji.

Dokumentacja i rejestracja

Ponadto, sterownik PLC mTRON to optymalne rozwiązanie we wszystkich zastosowaniach, w których ważną rolę odgrywa dokumentacja i rejestracja. Dane zbierane przez nasz system są zabezpieczone przed manipulacją, a generowane raporty mogą posłużyć za dowód w sądzie.

Dane w sterowniku PLC mTRON są chronione przed manipulacją, co jest istotne dla m.in. dostawców żywności dla supermarketów

Sterownik PLC do branży spożywczej

W związku ze wspomnianym wyżej zabezpieczeniem danych przed manipulacją, nasz system bardzo dobrze sprawdzi się w branży spożywczej. Jeśli np. dostarczasz żywność dla supermarketów i zepsuje się ona, będziesz mógł poświadczyć, że do błędu nie doszło na etapie Twojego procesu produkcyjnego. Sterownik PLC mTRON z powodzeniem od lat spełnia swoje zadanie u klientów produkujących m.in. parówki, ryby czy zajmujących się pasteryzacją słoików z żywnością.

Sterownik PLC do pieca przemysłowego

Podczas wypalania i wyżarzania różnego rodzaju materiałów zachodzą skomplikowane procesy, które wymagają precyzyjnej regulacji temperatury. Osiągniesz ten cel z naszym sterownikiem PLC mTRON, który umożliwia min. kontrolę i sterowanie temperaturą kilkudziesięciu pieców lub piekarników. Automatyzację procesu można również rozbudować o np. kody kreskowe.


Sterowniki PLC do przemysłu mięsnego

Kolejnym popularnym zastosowaniem systemu mTRON jest przemysł mięsny – z kroków procesowych, takich jak np. suszenie, dymienie, peklowanie, gotowanie itd., możesz ustalić programy dla różnych wędlin, kiełbas itd. Pozwoli to na przygotowywanie ich w jednej komorze, a co za tym idzie – oszczędność miejsca i kosztów.

Sterownik PLC mTRON pozwala na automatyzację wielu powtarzalnych procesów w przemyśle mięsnym

Sterownik PLC w konstrukcji maszyn

Jednostka centralna mTRON to dobre rozwiązanie również dla konstruktorów maszyn, np. producentów pieców. Nasi klienci z tej branży zyskują przewagę nad konkurencją, ponieważ sprzedają swoje urządzenia z gotowym oprogramowaniem. Dzięki temu użytkownik końcowy dopasowuje tylko kroki procesowe do swojej aplikacji.

Sterownik PLC w oczyszczalni ścieków

Sterownik PLC mTRON umożliwia naszym klientom z branży wodno-ściekowej m.in. sterowanie kilkoma lub kilkunastoma komorami oraz podpięcie wszystkich czujników pomiarowych. Jest to optymalne rozwiązanie dla większych oczyszczalni ścieków, gdzie rejestrator (taki jak nasz bestsellerowy JUMO AQUIS touch P) nie wystarcza.

Programowalne sterowniki logiczne PLC mTRON – zalety

Jednostka centralna ze sterownikiem PLC mTRON może być stosowana w wielu aplikacjach przemysłowych. Oprócz zastosowań wymienionych powyżej, nasi klienci używają tego urządzenia m.in. w akwakulturach, komorach klimatycznych, kompostowniach, suszarniach ziół oraz na produkcjach szkła i tworzyw sztucznych. Skontaktuj się z nami – nasi eksperci opracują indywidualne rozwiązanie.

Inne zalety sterownika PLC mTRON to:

  • Prosty i intuicyjny program, który obsłużysz sam na komputerze – nie potrzebujesz programisty

  • Kompatybilność z innymi naszymi czujnikami pomiarowymi np. cyfrową serią digiLINE, bezprzewodowymi czujnikami WTRANS

  • Możliwość zastosowania do 120 układów regulacji jednocześnie