Dyrektywa PED, czyli Dyrektywa 2014 68 UE, jest istotnym aktem prawnym dla m.in. dla producentów i dystrybutorów urządzeń ciśnieniowych. Jakie są jej najważniejsze założenia i jakie praktyczne konsekwencje ma w produkcji czujników i przetworników mierzących ciśnienie powyżej 200 bar?
Dyrektywa ciśnieniowa PED to akt prawny Unii Europejskiej, którego celem jest ujednolicenie przepisów dotyczących urządzeń ciśnieniowych i ich zespołów o najwyższym dopuszczalnym ciśnieniu przekraczającym 0,5 bara. Zobowiązuje ona kraje członkowskie Unii Europejskiej do tworzenia przepisów zgodnych z wymaganiami dyrektywy.
W skład urządzeń ciśnieniowych, według dyrektywy PED, wchodzą:
zbiorniki – obudowa zaprojektowana i zbudowana do przechowywania płynów pod ciśnieniem,
rurociągi – elementy rurociągów przeznaczone do transportu płynów,
osprzęt zabezpieczający – urządzenia pełniące funkcje użytkowe, posiadające obudowy odporne na ciśnienie,
osprzęt ciśnieniowy, w stosownych przypadkach wraz z elementami zamocowanymi do części, na które oddziałuje ciśnienie m.in. kołnierze, dysze, króćce, podpory czy uchwyty do podnoszenia.
Projekt, produkcja, sprawdzenie a nawet wyposażenie i instalacja urządzeń ciśnieniowych powinny być przeprowadzone tak, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Ocena zgodności powinna być przeprowadzona według określonych modułów (np. C2: Zgodność z typem w oparciu o wewnętrzną kontrolę produkcji oraz nadzorowaną kontrolę urządzeń ciśnieniowych w losowych odstępach czasu) w zależności od kategorii urządzenia ciśnieniowego.
Producent jest zobowiązany do analizy i oceny zagrożeń.
Każde urządzenie ciśnieniowe powinno zostać projektowane i produkowane z uwzględnieniem norm zharmonizowanych.
W urządzeniach ciśnieniowych powinno wykorzystywać się plastyczne i odporne materiały.
Konieczne jest, by właściwości połączeń nierozłącznych np. spawanych spełniały co najmniej wytyczne określone dla materiałów podstawowych, a połączenia nierozłączne, takie jak spoiny, muszą być wykonywane przez personel spawalniczy zgodnie z procedurami.
Badania nieniszczące (NDT) muszą być wykonywane przez personel z odpowiednimi kwalifikacjami.
Współczynnik wytrzymałości złącza (0,7, 0,85 lub 1,0) powinien być określony przez konstruktora.
Po wyprodukowaniu urządzenia powinno się przeprowadzić kontrolę końcową i próbę hydrauliczną.
Urządzenia ciśnieniowe powinny posiadać tabliczkę znamionową.
Instrukcja w języku użytkownika powinna zostać dostarczona przez producenta.
Producent musi wykazać, że urządzenie ciśnieniowe spełnia wymagania projektowe pod kątem bezpieczeństwa – znak CE i deklaracja zgodności.
Dyrektywa PED odnosi się do urządzeń ciśnieniowych o najwyższym dopuszczalnym ciśnieniu PS powyżej 0,5 bara.
producentów urządzeń ciśnieniowych
upoważnionych przedstawicieli, wykonujących zadania na zlecenie producenta
importerów, którzy mają siedzibę w Unii Europejskiej i prowadzą sprzedaż i dostawy urządzeń ciśnieniowych na terenie UE
dystrybutorów, którzy udostępniają urządzenia ciśnieniowe do sprzedaży
Zastosowanie współczynników projektowych i tabel PED prowadzi do uzyskania jednej z 4 kategorii PED: I, II, III lub IV. Kategoria I oznacza najniższy stopień zagrożenia, a IV – najwyższy.
Poza kategoriami zagrożenia, w artykule 4 ust. 3 wyróżnione zostało pojęcie Uznanej Praktyki Inżynierskiej (SEP – Sound Engineering Practise) państwa członkowskiego. Urządzenia objęte tym artykułem mają ciśnienie powyżej 0,5 bara, ale nie stwarzają dużego zagrożenia. Nie oznacza się ich CE, lecz muszą mieć instrukcję obsługi.
CE i PED nie są tym samym, ale są ze sobą ściśle związane. Oznakowanie CE jest symbolem bezpieczeństwa produktu. Jest to certyfikacja dla określonych wyrobów przeznaczonych do sprzedaży w Unii Europejskiej. Oznakowanie CE jest zgodne z dyrektywą w sprawie urządzeń ciśnieniowych (PED 2014/68/UE). Urządzenia ciśnieniowe o ciśnieniu roboczym większym niż 0,5 bara wchodzą w zakres dyrektywy PED i dlatego oznakowanie CE jest wymagane przez prawo.
Jeśli urządzenia ciśnieniowe ma mierzyć ciśnienie w zakresie 0,5 do 200 bar, wystarczy projektować je zgodnie z uwzględnieniem zasad "Dobrej Praktyki Inżynieryjnej” (GEP).
Dla czujników i przetworników ciśnienia, mających ciśnienie ponad 200 bar konieczne jest:
zastosowanie procedury oceny zgodności, w niektórych przypadkach może być to wewnętrzna kontrola produkcji
spełnienie podstawowych wymagań bezpieczeństwa zawartych w Załączniku I dyrektywy PED, m.in. wykonanie testu ciśnienia, który ma na celu sprawdzenie odporności na ciśnienie
przygotowanie deklaracji zgodności WE oraz oznaczenie sprzętu znakiem CE.
Wiele urządzeń w ofercie JUMO spełnia wymagania bezpieczeństwa dyrektywy PED, m.in termostaty.:
Urządzenia te posiadają certyfikat zgodności z dyrektywą 2014 68 ue oraz są odpowiednie do stosowania w systemach gorącego powietrza zgodnie z DIN 4794. Składają się z 3 oddzielnych układów pomiarowych i przełączających o następujących funkcjach: regulator temperatury TR, monitor temperatury TW i ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB.
Przykładowe modele z naszej oferty, które posiadają certyfikację PED, to JUMO heatTHERM-AT, JUMO EM, JUMO ATH,JUMO ATH.-SE oraz JUMO ATHS-SW.
Termostaty dla gorącego powietrza do nabudowy JUMO WTHc
Te uniwersalne termostaty występuję w wersji jako regulator temperatury TR, monitor temperatury TW , monitor temperatury bezpieczeństwa STW lub ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB. Zgodne z dyrektywami: PED i RoHS.
Termostaty do zabudowy wewnątrz urządzeń JUMO heatTHERM P100
Urządzenia te są zgodne z PED oraz DIN EN 14597 i SIL2/3, PLD/e. Występuje również w wersji do stref zagrożonych wybuchem.
Elektroniczne ograniczniki bezpieczeństwa wg DIN EN 14597 / ATEX JUMO safetyM
Takie jak przełącznik pływakowy w wersji zakrzywionej JUMO NESOS R04 LS do przełączania alarmów, pomp, lamp sygnalizacyjnych, zaworów i alarmów dźwiękowych oraz Pływakowy przetwornik poziomu JUMO NESOS R20 LT | JUMO dla branży stoczniowej i stref zagrożonych wybuchem (ATEX).