Insert your alternative text
PRODUKTY

Przełącznik pływakowy – zasada działania

Urządzenia działająca na zasadzie włącz-wyłącz stosowano od wieków m.in. do kontroli przepływu wody w rolnictwie. Do dziś przełączniki pływakowe są najczęściej stosowanymi urządzeniami do monitorowania poziomu cieczy. Jak działają i czemu zawdzięczają swoją popularność?

Przełącznik pływakowy

Przełącznik pływakowy, inaczej wyłącznik pompy, wyłącznik pływakowy lub pływakowy regulator poziomu, to część pompy, która służy do pomiaru poziomu wody w zbiorniku. Dzięki nim można napełniać go w sposób skuteczny i ekonomiczny.

Budowa przełącznika pływakowego

Najprostszy, mechaniczny przełącznik pływakowy składa się z:

  • pływaka z pustą przestrzenią w środku

  • rurki prowadzącej

  • kołnierzy regulacyjnych, które ograniczają jego ruchy na rurce

  • kontaktron (czujnik z wbudowanym magnesem) umieszczony wewnątrz rurki

    W nowoczesnych, elektrycznych przełącznikach pływakowych, elementem przełączającym jest obwód elektryczny, a ich budowa jest bardziej skomplikowana.

Jak działa pływak w pompie do wody?

Wyłącznik pływakowy – zasada działania

Wypełniony powietrzem pływak ma niską gęstość oraz dużą wyporność. Dzięki temu unosi się i opada wraz z podnoszeniem i obniżaniem poziomu cieczy. W mechanicznych przełącznikach pływakowych jest wykorzystywany do poruszania mechaniczną dźwignią i wyłączenia pompy.

Alarmowanie

Przełączniki pływakowe służą nie tylko do pomiarów, lecz również do alarmowania o osiągnięciu lub przekroczeniu określonego poziomu. W takiej sytuacji pływak przełącza styk kontaktronowy, który uruchamia alarmy dźwiękowe, zawory lub pompy. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo instalacji oraz ochronę pompy przed suchobiegiem i uszkodzeniem hydrauliki.

Przełącznik pływakowy – zalety

  • Nie pobiera energii elektrycznej w sposób ciągły

  • Zwiększa bezpieczeństwo instalacji

  • Wysoka precyzja pomiaru w zbiornikach, studiach głębinowych i przepompowniach

  • Duża niezawodność

  • Prosta obsługa, budowa i działanie

  • Stosunkowo niska cena

Przełącznik pływakowy w aplikacji

Specyfikacja przełącznika pływakowego

Przed wyborem odpowiedniego przełącznika pływakowego, niezbędne jest określenie takich elementów, jak:

  • liczba wyjść przełączających (styków)
  • pozycja i funkcja każdego wyjścia przełączającego
  • materiał wykonania np. stal nierdzewna, tworzywo sztuczne
  • długość rurki prowadzącej
  • podłączenie elektryczne
  • przyłącze procesowe

Który z przełączników pływakowych w ofercie JUMO jest najkrótszy?

Najkrótszym pływakiem dostępnym w ofercie JUMO jest model JUMO NESOS R03 LS (Typ: 408303), który charakteryzuje się długością rury prowadzącej do 111 mm. Ten model jest jednym z kilku dostępnych wariantów przełączników pływakowych z naszej serii NESOS, zaprojektowanych do różnych zastosowań. Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie do Twojej aplikacji.

Kontaktron – co to jest?

Kontaktron to umieszczone w hermetycznej bańce szklane styki, które zwierają się i rozwierają pod wpływem działania pola magnetycznego. W przełącznikach pływakowych umieszczone są wewnątrz rurki.

Jak działa kontaktron?

Kontaktrony otwarte zwierają się po przyłożeniu pola magnetycznego. Następnie prąd przepływa po tym zwarciu i wykrywany jest sygnał przełączający. Kontaktrony normalnie zamknięte rozwierają się, w sposób przeciwny reagują kontaktrony normalnie otwarte.

Kolejnym typem są kontaktrony przełączane, które mają trzy styki. Dzięki temu w każdym stanie operacyjnym uzyskuje się zarówno kontaktron zamknięty jak i otwarty

By utrzymać sygnał po osiągnięciu poziomu napełnienia, montowane są kołnierze regulacyjne. Służą one do ograniczania przemieszczania się pływaka.

Jak podłączyć pływak do pompy?

Z automatycznego pływaka zwykle wyprowadzane są trzy przewody elektryczne, oznaczone kolorami – niebieski, brązowy i czarny. Brązowy pochodzi od normalnie zamkniętego styku przełącznika, niebieski od normalnie otwartego, a czarny jest wspólny. Zależnie od tego, czy przełącznik pływakowy ma opróżniać, czy napełniać zbiornik, należy dobrać odpowiednią parę kabli.

Opróżnianie zbiornika

Do opróżniania zbiornika przewód w kolorze brązowym podłącza się do napięcia max. 250V. Czarny przewód łączy się z przewodem neutralnym, a niebieski przewód jest zaizolowany.

Napełnianie zbiornika

By napełnić zbiornik, przewód niebieski podłącza się do napięcia max. 250V, przewód czarny łączy się z przewodem neutralnym, a przewód brązowy jest zaizolowany.

Uwaga! Oznaczenia kolorów mogą się różnić, należy sprawdzić je w instrukcji.

Wyłącznik pływakowy JUMO

JUMO ofertuje przełączniki pływakowe, takie jak JUMO NESOS R01 LS, dostosowane do potrzeb klienta i charakteryzujące się wysokim poziomem integracji pionowej. Dobierzemy rozwiązanie dostosowane do Twojej aplikacji, nawet jeśli jest niestandardowa.

Zobacz wideo o naszej serii przełączników pływakowych JUMO NESOS:



Przełącznik pływakowy JUMO NESOS R01 LS

przełącznik pływakowy w wersji miniaturowej

Sprawdź ofertę