urządzenia do strefy ex
PRODUKTY

Urządzenia ex do stref zagrożenia wybuchem w JUMO – czujniki pomiarowe i systemy automatyki

W strefach zagrożenia wybuchem znajomość i stosowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa, takich jak ATEX i IECEx, jest kluczem do zapewnienia ochrony zarówno ludzi, jak i sprzętu. Przemysł chemiczny, petrochemiczny, farmaceutyczny czy górnictwo - to tylko niektóre z gałęzi, które muszą stawić czoła temu wyzwaniu. W tym wpisie blogowym omawiamy praktyczne aspekty norm i standardów oraz przedstawiamy ofertę produktów JUMO, które zostały zaprojektowane, aby sprostać tym surowym wymaganiom. Ponadto odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania na temat naszych urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do środowisk o podwyższonym ryzyku wybuchu. Czytaj dalej!

Oznaczenia identyfikacyjne ATEX i IECEx

ATEX i IECEx to dwa międzynarodowe standardy dotyczące bezpieczeństwa urządzeń i systemów używanych w potencjalnie wybuchowych atmosferach. Mają one kluczowe znaczenie dla tych gałęzi przemysłu, w których istnieje ryzyko wybuchu, takich jak przemysł chemiczny, petrochemiczny, farmaceutyczny czy sektor wydobywczy.

ATEX pochodzi od francuskiego "Atmosphères Explosibles". Jest to dyrektywa Unii Europejskiej określająca minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia dla urządzeń przeznaczonych do użytku w potencjalnie wybuchowych atmosferach. Dyrektywa ATEX dzieli się na dwie główne części: ATEX 2014/34/UE dotyczącą producentów sprzętu oraz ATEX 1999/92/WE odnoszącą się do użytkowników tych urządzeń.

IECEx to natomiast Międzynarodowy System Certyfikacji Wyposażenia i Usług dla Użytku w Atmosferach Wybuchowych, który został stworzony przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). System IECEx ułatwia międzynarodowy handel sprzętem i usługami, zapewniając jednolitą interpretację standardów i skuteczniejsze wykorzystanie zasobów.

Wymagania dotyczące sprzętu w zależności od strefy zagrożenia wybuchowego

Każda strefa ma określone wymagania dotyczące sprzętu, który może być w niej używany, zapewniając tym samym odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla pracowników i otoczenia. 

 • Strefa 0 / Strefa 20: Sprzęt używany w tych strefach musi być najwyższej klasy i zaprojektowany tak, aby zapobiec jakiejkolwiek iskrze lub źródłu zapłonu, nawet w przypadku awarii.

 • Strefa 1 / Strefa 21: Sprzęt używany w strefach 1 i 21 powinien być zaprojektowany tak, aby zapobiegać źródłom zapłonu w normalnych warunkach pracy oraz być odporny na typowe zakłócenia, które mogą wystąpić w procesach produkcyjnych.

 • Strefa 2 / Strefa 22: Sprzęt używany w tych strefach musi być bezpieczny podczas normalnej eksploatacji, ale może nie być przystosowany do rzadszych i mniej prawdopodobnych zakłóceń.

Aby upewnić się, że sprzęt jest odpowiedni dla konkretnej strefy, producenci sprzętu muszą przeprowadzić rygorystyczne testy i certyfikację zgodnie z normami ATEX.

wybuch

Wymagania dotyczące sprzętu różnią się w zależności od strefy zagrożenia wybuchowego (0 / 1 / 2)

Czujniki temperatury w wykonaniu przeciwwybuchowym

Rezystancyjne czujniki temperatury stosowane są jako urządzenia iskrobezpieczne lub w obudowach ognioszczelnych do pomiaru temperatury w mediach ciekłych, gazowych oraz w warunkach zapylenia. W zależności od potrzeb aplikacji i warunków pomiarowych, nasze czujniki temperatury do pracy w strefach ex są dostępne w różnych wykonaniach m.in. z odpowiednimi głowicami, przyłączami procesowymi, dopasowanymi osłonami termometrycznymi, w wersji z lub bez separacji stref lub z zamontowanym przewodem przyłączeniowym.

Jednym z oferowanych przez nas do tego zastosowania czujników temperatury jest JUMO PROCESStemp w wykonaniu wtykanym lub wkręcanym. Posiada on certyfikację zgodnie z normami ATEX i IECEx, co umożliwia jego stosowanie w obszarach o podwyższonym ryzyku wybuchu. Dzięki solidnej konstrukcji z materiałów takich jak stal nierdzewna, tytan, tantal, Inconel® czy HASTELLOY®, jest idealnym wyborem dla wymagających warunków przemysłowych. Ponadto może pracować w temperaturach do 600°C, a także oferuje ochronę przed wnikaniem wody i pyłów na poziomie IP65.

Kolejną propozycją jest rezystancyjny czujnik temperatury z ekranowanym przewodem z sensorem pomiarowym do wyboru: Pt100, Pt1000 lub na życzenie klienta Pt500, Pt2000, NTC. Dodatkowo, w ofercie posiadamy Wielopunktowy czujnik temperatury ATEX do pomiaru temperatury na różnych wysokościach silosu.

Bezprzewodowe czujniki temperatury do strefy ex

Posiadamy również bezprzewodowy czujnik temperatury z certyfikatem ATEX – JUMO Wtrans T. To nowoczesne rozwiązanie do precyzyjnego pomiaru temperatury za pomocą sensora Pt1000. Dzięki technologii radiowej, gwarantuje zasięg do 300 m, eliminując potrzebę skomplikowanego okablowania. 

Czujnik temperatury JUMO PROCESStemp

Czujniki temperatury JUMO PROCESStemp

Bezprzewodowy czujnik temperatury w wykonaniu przeciwwybuchowym wTRANS T

Bezprzewodowy czujnik temperatury w wykonaniu przeciwwybuchowym wTRANS T

Sondy poziomu do strefy ex

Do pomiaru poziomu w strefach ATEX oferujemy trzy rodzaje urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym: hydrostatyczną sondę poziomu z tytanu JUMO MAERA S29 SW oraz przetwornik ciśnienia JUMO dTRANS p33 oraz pływakowe sygnalizatory poziomu z serii NESOS. 

Przetwornik ciśnienia JUMO dTRANS p33 to zaawansowane urządzenie zdolne do precyzyjnego pomiaru ciśnienia i poziomu różnych substancji. Opracowany z myślą o bezpiecznej pracy w strefach zagrożonych wybuchem, może być niezawodnie montowany w strefach 1 i 2 dla zagrożeń gazowych oraz w strefach 21 i 22 dla zagrożeń pyłowych. Dodatkowo, jego przyłącze procesowe jest przystosowane do instalacji w strefie 0 lub strefie 20

Sonda hydrostatyczna JUMO MAERA S29 SW, wykonana z tytanu, jest dedykowana do precyzyjnego pomiaru poziomu cieczy w wentylowanych zbiornikach. Posiada certyfikację ATEX, co umożliwia jej bezpieczne używanie w strefach zagrożonych wybuchem. Jej specjalistyczna konstrukcja zapewnia dokładność pomiarów nawet w obecności piany lub przy specyficznych właściwościach elektrycznych medium.

Przełączniki pływakowe i przetworniki poziomu z pływakami z serii JUMO NESOS są teraz dostępne w wersji SIL 2 zgodnie z normą IEC 61508. Nawet usterki linii, takie jak zwarcie lub przerwa w linii, są niezawodnie identyfikowane. Dzięki dopuszczeniu ATEX, mogą być bezpiecznie stosowane w strefach zagrożonych wybuchem [Ex i i Ex d].

Przetworniki ciśnienia i sondy poziomu z serii dTRANS

Przetworniki ciśnienia i sondy poziomu z serii dTRANS

Przetworniki ciśnienia do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Posiadamy szeroką ofertę urządzeń do pomiaru ciśnienia z ATEX m.in. serię przetworników dTRANS p20 w obudowie ognioodpornej i z wbudowanym wyświetlaczem LCD. Na uwagę zasługuje również zabezpieczony przed odwrotną polaryzacją JUMO MIDAS S21 Ex oraz nasza nowość – miniaturowy przetwornik ciśnienia MIDAS S22 Ex przystosowany do pracy m.in. w instalacjach olejowych, paliwowych i gazowych. 

Odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych przez Was pytań na temat tych urządzeń:

Jaka jest dopuszczalna temperatura otoczenia i medium dla przetworników ciśnienia dTRANS p20?

Dopuszczalne wartości temperatury dla przetwornika ciśnienia wynoszą:

 • Standardowe wykonanie:

  • Maksymalna temperatura medium: +120 °C
  • Temperatura otoczenia: -40 ... +85 °C
 • Wykonanie wysokotemperaturowe:

  • Maksymalna temperatura medium: +200 °C
  • Temperatura otoczenia: -40 ... +85 °C

Dla wykonania ATEX Ex ia:

 • Klasa temperaturowa T6:

  • Maksymalna temperatura medium: +60 °C
  • Temperatura otoczenia: -40 ... +50 °C
 • Klasa temperaturowa T5:

  • Maksymalna temperatura medium: +70 °C
  • Temperatura otoczenia: -40 ... +65 °C
 • Klasa temperaturowa T4:

  • Maksymalna temperatura medium: +115 °C
  • Temperatura otoczenia: -40 ... +85 °C
 • Klasa temperaturowa T3:

  • Maksymalna temperatura medium: +175 °C
  • Temperatura otoczenia: -40 ... +85 °C

Dla wykonania ATEX Ex ia z klasą temperaturową T105 °C:

 • Maksymalna temperatura medium: +100 °C
 • Temperatura otoczenia: -40 ... +60 °C

Przetworniki ciśnienia dTRANS p20 w obudowie ognioodpornej

Iskrobezpieczne wzmacniacz separacyjny

Izolowany wzmacniacz przełączający JUMO Ex-i zapewnia bezpieczną i niezawodną transmisję sygnałów w obszarach o podwyższonym ryzyku wybuchu dzięki trójdrożnej izolacji galwanicznej i iskrobezpiecznym wejściom. Urządzenie jest kompaktowe, co pozwala na oszczędność miejsca w szafie sterowniczej, a prosta konfiguracja za pomocą przełączników DIP skraca czas rozruchu.

Iskrobezpieczny wzmacniacz przełączający JUMO Ex-i

Iskrobezpieczny wzmacniacz przełączający JUMO Ex-i

Ograniczniki temperatury bezpieczeństwa do stref zagrożonych wybuchem

Elektroniczny ogranicznik/monitor temperatury bezpieczeństwa JUMO safetyM STB/STW Ex jest zgodny z normą DIN EN 14597 i SIL2/3, PLD/e, oferując również wersję ATEX do monitorowania w strefach zagrożonych wybuchem. Urządzenie posiada wejście iskrobezpieczne [Ex ia] i monitoruje źródła zapłonu, zapewniając wysoką niezawodność procesu dzięki strukturze 1oo2D. Opcjonalnie dostępne są dopuszczenia SIL, PL i GLD

W skład naszej oferty urządzeń przeznaczonych do pracy w obszarach zagrożonych wybuchem wchodzą także takie kategorie jak przetworniki temperatury, termostaty elektromechaniczne, termometry kontaktowe i przełączniki bimetaliczne, konwertery sygnałowe i izolujące oraz akcesoria, takie jak osłony termometryczne. Skontaktuj się z nami – dobierzemy bezpieczne i niezawodne rozwiązania do Twojej aplikacji!

Elektroniczny ogranicznik/monitor temperatury bezpieczeństwa JUMO safetyM STB/STW Ex

Elektroniczny ogranicznik/monitor temperatury bezpieczeństwa JUMO safetyM STB/STW Ex

Potrzebujesz więcej informacji?

Jeśli masz pytania dotyczące urządzeń do stref potencjalnie wybuchowych, możesz skontaktować się z nami i zadać je za pośrednictwem tego formularza

Pole obowiązkowe. Proszę podać nazwisko
Pole obowiązkowe. Proszę wprowadzić poprawny adres E-mail

O autorze

Nazywam się Ewelina Szmit i od kilku lat działam w dziedzinie content marketingu, łącząc moje umiejętności zawodowe z pasją do pisania. Wierzę, że nawet najbardziej techniczne tematy mogą być przedstawione w sposób ciekawy i dostępny dla każdego. Poza pracą, moją kreatywność rozwijam tworząc kolaże z gazet. Czas wolny najchętniej spędzam aktywnie, spacerując z psem lub biegając.Ewelina Szmit

Autor

Ewelina Szmit - Content specialist +48 71 339 32 94 Ewelina.Szmit@jumo.net +48 71 339 32 94


Jakub Dąbrowski

Specjalista techniczny

Jakub Dąbrowski - Inżynier Sprzedaży Wewnętrznej +48882351471 Jakub.Dabrowski@JUMO.net +48882351471

Komentarze

Zachęcamy do pozostawienia swoich komentarzy poprzez formularz znajdujący się poniżej. Zostaną umieszczone w sieci po ich zatwierdzeniu w naszym procesie weryfikacji.


Pole obowiązkowe. Proszę podać imię.
Nazwisko
Pole obowiązkowe. Proszę podać nazwisko.
Pole obowiązkowe. Proszę podać swój adres E-mail.