testy SAT i TUS
KNOW HOW

CQI-9, czyli złoty standard w procesach obróbki cieplnej – nowa edycja, testy SAT i TUS

Wszelkie ważne właściwości metali, takie jak twardość czy ciągliwość, uzyskuje się jedynie poprzez ukierunkowane i wyrafinowane procesy obróbki cieplnej. Aby zagwarantować te właściwości, producenci samochodów wspólnie opracowali odpowiednie regulacje dla swoich dostawców i usługodawców. Z artykułu dowiesz się czego dotyczą wytyczne CQI, jakie zmiany wprowadziła najnowsza edycja normy oraz poznasz system do pomiaru i zarządzania procesami obróbki cieplnej zgodny ze standardem AIAG JUMO thermoCOR. Sprawdź!

Wytyczne dotyczące ciągłego doskonalenia jakości (CQI) – co zawierają?

Wytyczne dotyczące ciągłego doskonalenia jakości CQI-9 regulują kwestie związane z procesami obróbki cieplnej. Są one podzielone na różne sekcje, które opisują na przykład proces oceny systemów obróbki cieplnej, wymagane oprzyrządowanie, jak również testy SAT (System Accuracy Test) i TUS (Temperature Uniformity Survey).

Wytyczne CQI-9 zawierają takie zagadnienia związane z procesem obróbki cieplnej jak m.in.:

 • odpowiedzialność personelu i audytorów

 • planowanie jakości

 • składowanie, transport i przechowywanie produktów

 • zarządzanie narzędziami

 • szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia,

 • częstotliwość kalibracji i certyfikacji urządzeń procesowych transport

Wytyczne CQI-9 – zastosowanie

Wytyczne CQI-9 są absolutnym standardem w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym. Mają zastosowanie we wszystkich organizacjach stosujących procesy obróbki cieplnej.

Wytyczne CQI-9 dotyczą procesów obróbki cieplnej w branży automotive

Czwarta edycja CQI-9 – zmiany

Kiedy w czerwcu 2020 roku opublikowano czwarte wydanie CQI-9, wprowadzono wiele uzupełnień. Jedną z największych zmian w nowej wersji jest to, że zewnętrzni dostawcy usług muszą teraz posiadać akredytację zgodnie z normą krajową, aby móc wykonywać badania instruktażowe i pomiary SAT. JUMO spełnia te wymagania i jest idealnym partnerem do kalibracji dla wszystkich procesów obróbki cieplnej zgodnie z CQI-9.

Pomiar rozkładu temperatury w piecu i kalibracja pieców z systemem pomiarowym JUMO thermoCOR

Testy SAT i TUS – cel stosowania

W przypadku procesów cieplnych kluczowe znaczenie ma pomiar rozkładu temperatur w piecu (TUS) oraz testy zgodności pomiarowej systemu (SAT). Te testy pozwalają na zidentyfikowanie gorących i zimnych punktów w piecu oraz zapewniają powtarzalność procesu produkcyjnego. Umożliwiają również spełnienie wiążących wymagań klienta, a co za tym idzie zmniejszają liczbę reklamacji. 

Urządzenie do samodzielnej kalibracji JUMO thermoCOR

Odpowiadając na te potrzeby, oferujemy łatwe w obsłudze i kompaktowe rozwiązanie do kalibracji zgodnie z CQI-9 – system pomiarowy thermoCOR. Zainteresowani mogą zakupić JUMO thermoCOR w całości i wykonać wszystkie badania samodzielnie lub zlecić JUMO przeprowadzenie badań. W tym przypadku dział serwisu wykonuje wszystkie zadania dla klienta aż do przygotowania protokołów z badań włącznie. Ponadto JUMO planuje również wszystkie niezbędne rekalibracje, aby nie zapomnieć o żadnych terminach

Świadectwo kalibracji

W ramach kalibracji DAkkS, sonda temperaturowa jest sprawdzana w różnych temperaturach. Na podstawie danych pomiarowych obliczane są parametry charakterystyczne, a następnie wydawane jest świadectwo wzorcowania. Wydajemy świadectwa wzorcowania DAkkS dla sond temperaturowych RTD, termopar, łańcuchów pomiarowych łańcuchów pomiarowych, rejestratorów dany

JUMO thermoCOR to przenośny system pomiarowy do testów SAT i TUS zgodny z wymaganiami CQI-9

Kalibracja czujnika temperatury na miejscu jako niezawodny sposób oceny

Sama kalibracja sondy temperatury nie jest w wielu przypadkach nie jest wystarczająca, ponieważ na wynik pomiaru mają wpływ jeszcze inne komponenty związane z pozyskiwaniem temperatury. Te elementy to m.in.:

 • kable nadajnika do czujnika temperatury

 • przełącznik punktu pomiarowego

 • sterowniki, rejestratory lub wskaźniki.

  Tylko kalibracja na miejscu może prawidłowo ocenić wszystkie czynniki i uwzględnić je w wyniku kalibracji. Skontaktuj się z nami – przeprowadzamy również kalibrację na miejscu!