termometr z kapilarą
PRODUKTY

Termometr z kapilarą – jak wybrać?

Termometry z kapilarą mają wiele zalet, m.in. umożliwiają dokonanie pomiarów w trudno dostępnych miejscach, nawet w najmniejszych rurociągach. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym jest termometr z kapilarą, jak jest zbudowany oraz podpowiadamy jak wybrać odpowiedni do Twojego zastosowania.

Termometr z kapilarą – co to jest?

Termometry kapilarne mierzą temperaturę procesu w trudno dostępnych miejscach. Termometr ten może być wbudowany w tablicę rozdzielczą, szafę sterowniczą lub panel kontrolny.

Termometr z kapilarą – budowa

Kapilarę można podłączyć tylko do termometru gazowego, nie występuje ona przy termometrach bimetalicznych.

Elementy termometru z kapilarą, to:

  • Bańka: element pozostający w bezpośrednim kontakcie ze źródłem ciepła. Może być wykonana z miedzi lub mosiądzu, w zależności od temperatury, która ma być mierzona.

  • Kapilara: "kabel" z perforowanej miedzi, łączący bańkę i spiralę. Wewnątrz przepływa ciecz syntetyczna. Na podstawie zakresu temperatur, które mają być mierzone, długość kapilary jest obliczana zgodnie z zasadami lepkości cieczy. Pomiar temperatury dokonywany jest przez głowicę pomiarową umieszczoną na końcu rurki kapilarnej.

  • Spirala (element czuły): ten element jest wykonany z miedzi i połączony z jednym z końców kapilary. Umożliwia ruch na podstawie ciepła przekazywanego przez bańkę do spirali, a w konsekwencji do wskaźnika odczytu (wskazówki).

Termometr z kapilarą JUMO MICROSTAT-M

Jak wybrać termometr z kapilarą?

Aby wybrać odpowiedni do aplikacji termometr z kapilarą, należy określić:

  • zakres skali
  • długość kapilary
  • typ podłączenia czujnika

Termometry z kapilarą – zalety

Dzięki termometrowi zegarowemu z kapilarą możliwy jest pomiar temperatury w trudno dostępnych miejscach. Daje on możliwość dotarcia, za pomocą bańki kontaktowej, nawet do najmniejszych rurociągów. Kolejną zaletą jest mostkowanie większych odległości, dzięki czemu tego typu termometr może być zintegrowany z szafą sterowniczą, tablicą rozdzielczą lub panelem sterowania.

Gdzie stosuje się termometr z kapilarą?

Termometr z kapilarą znajduje swoje zastosowanie, w takich obszarach, jak:

  • chłodnictwo

  • gastronomia

  • urządzenia domowe

Gastronomia – jedna z branż, w których stosuje się termometry z kapilarą

Naprawa termometru z kapilarą

Czasami zdarza się, że podczas transportu ciecz w rurce szklanej (kapilarze) rozdziela się. Można zmusić ciecz do ponownego połączenia poprzez silne potrząsanie termometrem w kierunku do dołu.

Kapilary – co to?

Kapilara to bardzo cienka, szklana rurka, wewnątrz której przepływa ciecz syntetyczna. Pod wpływem zmian temperatury zmienia ona swoją objętość, co powoduje wychylenie wskazówki na tle tarczy termometru z naniesioną podziałką temperatury.

Kapilara – zasada pomiaru

Pomiar temperatury dokonywany jest na podstawie zjawiska rozszerzalności cieczy umieszczonej w rurce kapilarnej. Temperaturę odczytuje czujnik, umieszczony na końcu rurki kapilarnej.

Termometr tarczowy do pomiaru temperatury

Analogowy termometr tarczowy z kapilarą służy do pomiaru temperatury cieczy, gazów i ciał stałych. Charakteryzuje się dużą niezawodnością pracy. Dzięki kapilarze możliwy jest zdalny odczyt.


Termometr tarczowy z kapilarą

Termostat z kapilarą

Termostat z kapilarą stosowany jest do sterowania elektrycznymi urządzeniami, takimi jak grzałki czy dmuchawy, w układach regulacji temperatury. Termostaty służą do utrzymania temperatury na stałym poziomie lub monitorowania jej, w celu zapobiegania przegrzaniu elementów.

Zasada pomiaru termostatu z kapilarą

Zasada pomiaru opiera się na rozszerzalności płynów pod wpływem ciepła. Płyn jest zamknięty w metalowej rurce, a przy zmianie temperatury rozszerza się lub kurczy. Zmiana temperatury płynu powoduje przesunięcie membrany, która styka się z przełącznikiem migowym i otwiera lub zamyka obwód. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dokładny pomiar.

Kapilara termostatu

Czujniki w termostacie podłączone są za pomocą kapilary. Na podstawie ustawionej temperatury czujnik zamyka się, gdy temperatura wzrasta, i otwiera się, gdy temperatura spada.

Termostat z kapilarą JUMO ATH

Termometry i termostaty z kapilarą JUMO

JUMO posiada bogatą ofertę termometrów i termostatów z kapilarą, m.in. wskazówkowy termometr z kapilarą o uniwersalnym zastosowaniu czy termostat z kapilarą do stref zagrożonych wybuchem, który może zostać wykorzystany w strefach: 1 i 21. Skontaktuj się z nami – dobierzemy odpowiedni termometr do Twojej aplikacji!