Image alt text 1

Image description 1

Image alt text 2

Image description 2

Case Study - Terbeke

Optymalizacja procesów w przemyśle spożywczym

W Holandii spożywa się średnio 15-20 gramów przetworzonego mięsa dziennie. Według Holenderskiego Związku Przemysłu Mięsnego obrót z tego tytułu wynosi około 1,3 miliarda euro rocznie. Większość produktów mięsnych produkuje się głównie na rynek krajowy oraz dla bezpośrednio sąsiadujących z Holandią państw członkowskich UE. Wyjątkiem są konserwy mięsne, które są sprzedawane z Holandii na całym świecie.

Podejście do rozwiązania

Aby produkty mięsne zachowały świeżość i nadawały się do spożycia, są przetwarzane i pakowane w specjalnych warunkach. Producent mięsa drobnego, firma Terbeke Offerman z Borculo, wie lepiej niż ktokolwiek inny, o co chodzi.

 

Partnerstwo

Terbeke Offerman jest producentem i pakowaczem przetworów mięsnych dla krajów Beneluksu, Wielkiej Brytanii i Niemiec, posiadającym różne zakłady produkcyjne w Belgii i Holandii (Borculo). Oprócz przetworów mięsnych firma jest liderem na rynku świeżej lasagne w wielu krajach europejskich. Terbeke Offerman dostarcza również drób, quiches, szynki gotowane, pasztety i pizze. Firma zatrudnia 100 pracowników. Do optymalizacji procesu na jednej z linii produkcyjnych firma Terbeke Offerman wykorzystała technologię automatyzacji firmy JUMO.

 

Ładnie zapakowane do domu

W dzisiejszych czasach zabieranie z supermarketu do domu zapakowanych produktów mięsnych stało się najnormalniejszą rzeczą na świecie. Zanim produkt trafi na półki sklepowe, odbywa się już cały proces. Zawsze z myślą o konsumentach, aby mogli cieszyć się swoim ulubionym produktem mięsnym przez cały czas. Na przykład w przypadku świeżych produktów mięsnych proces ten zaczyna się już w momencie przygotowania potrawy. W zależności od rodzaju produktu mięsnego można wybierać spośród różnych rozmiarów, kolorów oraz tego, czy w naczyniu znajduje się podwyższenie ułatwiające wyjmowanie plasterków mięsa. Podobnie jak w przypadku stosowania przekładek i sposobu układania plastrów w celu ułatwienia ich wyjmowania.


Terbeke Offerman: producent i pakowacz wysokiej jakości produktów mięsnych

Wynik projektu

Autoklaw do gotowania na parze

Firma Terbeke Offerman używa obecnie 4 autoklawów do konserwowania konserw mięsnych, takich jak kiełbasa frankfurcka. Autoklaw to kocioł, w którym puszka wraz z zawartością jest sterylizowana za pomocą ciśnienia i pary (temperatury). Oznacza to, że zabijane są nie tylko bakterie, ale także wytwarzane przez nie przetrwalniki. Autoklawy są sterowane przez JUMO. Firma Terbeke Offerman poprosiła JUMO o zaktualizowanie ich do technologii sterowania procesami PLC.

Automatyzacja procesu z JUMO mTRON T

W tym zastosowaniu, istniejące sterowniki programowe DICON 1001 firmy JUMO zostały zastąpione przez JUMO mTRON T dla czterech autoklawów. Ten system automatyki jest wyposażony w technologię PLC i zawiera CPU, cztery moduły sterowników, dwa moduły analogowe i interfejs HMI z ekranem dotykowym. CPU (centralna jednostka obliczeniowa) zawiera funkcję programową, program funkcjonalny (PLC) aplikacji w Terbeke Offerman i zarządza wartościami procesowymi całego systemu. W module sterownika zastosowano dwa z czterech regulatorów PID. Regulator PID zapewnia bardzo szybkie i dokładne osiągnięcie i utrzymanie żądanej temperatury i ciśnienia w autoklawie przez cały czas trwania procesu gotowania na parze. HMI (human machine interface) JUMO mTRON T pokazuje niezależne sterowniki programowe do pomiaru temperatury i ciśnienia w czterech autoklawach. Jako system SCADA, SVS3000 jest używany jako interfejs do wizualizacji sterowania procesem i rejestracji wsadów do gotowania.


Dla firmy Terbeke Offerman optymalizacja procesu za pomocą JUMO doprowadziła do uzyskania przejrzystego oglądu procesu.

Wynik projektu

W firmie Terbeke Offerman optymalizacja procesu za pomocą JUMO zaowocowała przejrzystym wyświetlaniem procesu z danymi programu i krzywymi programu. Krzywe programowe można również uruchamiać niezależnie od siebie na panelu HMI. Wszystkie dane, zdarzenia i alarmy są rejestrowane w systemie SVS3000.