Insert your alternative text
Historia sukcesu - SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE W ROLNICTWIE

Zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych w sektorze rolniczym

W Holandii istnieje obecnie około 30 000 gospodarstw zajmujących się hodowlą zwierząt w systemie wypasowym. Gospodarstwa zajmujące się hodowlą zwierząt wypasanych to wszystkie rodzaje gospodarstw mlecznych, ale także gospodarstwa zajmujące się hodowlą koni i kucyków. Ponadto w Holandii istnieje około 4.600 gospodarstw tzw. "pen animal", w których hoduje się świnie i kurczaki na mięso. Razem te gospodarstwa hodowlane produkują dużą część naszej żywności, takiej jak produkty mleczne i mięso, a w 2017 roku stanowiły rekordową wartość eksportu w wysokości 4,9 mld euro według danych CBS. Jednak te gospodarstwa produkują również dużo emisji amoniaku i zapachów. Przy ścisłych przepisach dotyczących redukcji emisji oczywiste jest, że dla gospodarstw hodowlanych bardzo ważne jest posiadanie instalacji, która je zredukuje.

Zadanie

W celu ograniczenia emisji szkodliwych gazów do powietrza od pewnego czasu w fermach trzody chlewnej i drobiu powszechnie stosuje się płuczki powietrza. Zaletą płuczek powietrza jest to, że ograniczają one emisję substancji szkodliwych dla środowiska. W tym celu można zastosować kilka rodzajów płuczek powietrza. Istnieją chemiczne oczyszczacze powietrza, biologiczne oczyszczacze powietrza oraz kombinowane oczyszczacze powietrza, które łączą różne techniki.

Wiodącym partnerem w dziedzinie techniki klimatycznej i oczyszczania powietrza jest firma INNO+ z Panningen. INNO+ dostarcza różne rodzaje oczyszczaczy powietrza do pomieszczeń inwentarskich. Tak zwane chemiczne oczyszczacze powietrza redukują tylko za pomocą wody z kwasem siarkowym, natomiast biologiczne oczyszczacze powietrza działają za pomocą bakterii. Chemiczne oczyszczacze powietrza redukują jedynie amoniak i dużą część kurzu, biologiczne oczyszczacze powietrza redukują również inne zapachy niż amoniak.


Rolnictwo

Rolnictwo

System sterowania Inno+ z czujnikami analitycznymi JUMO

System sterowania Inno+ z czujnikami analitycznymi JUMO

Podejście do rozwiązania

W celu zmniejszenia emisji amoniaku ważne jest, aby pomiary były wykonywane prawidłowo. Do oczyszczania powietrza wykorzystuje się urządzenia oczyszczające, które często umieszczane są obok stajni. W tych urządzeniach oczyszczających znajduje się system plastrów miodu z tworzywa sztucznego, który jest stale przepłukiwany wodą. Woda ta łączy się z powietrzem ze stajni. W tych urządzeniach zanieczyszczone powietrze jest myte. Aby ten proces przebiegał optymalnie, ważne jest, aby woda procesowa w płuczce powietrza miała stabilną wartość pH od 6,5 do 7,5.

Ze względu na zaabsorbowany amoniak, woda w końcu stanie się alkaliczna. Zmniejsza to efekt czyszczenia i amoniak nie może być już wystarczająco absorbowany. Poprzez dodanie kwasu siarkowego do wody, efekt alkaliczny zostaje wyeliminowany i poprawia się absorpcja amoniaku.


Wynik projektu

Pomiar wartości pH ma kluczowe znaczenie i jest niezbędnym elementem procesu mycia. Drugim ważnym czynnikiem w procesie czyszczenia jest pomiar nasycenia wody. Nasycona woda również traci swoją funkcję czyszczącą. Zastosowanie dokładnych czujników przewodności jest wtedy niezbędne i zapewnia, że nasycona woda jest zmieniana w odpowiednim czasie. JUMO od wielu lat jest niezawodnym partnerem INNO+ i wspólnie dążymy do dalszej optymalizacji środowiska życia ludzi i zwierząt.