Pomiar temperatury transformatora z czujnikami JUMO plastoSENS T01 odpornymi na wyładowania elektrostatyczne
APLIKACJE

Czujniki temperatury transformatora – rodzaje

Temperatura transformatora musi być precyzyjnie monitorowana, aby zapobiec awariom. Z wpisu dowiesz się m.in. jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura transformatora oraz jaki czujnik transformatorowy wybrać w zależności od wymagań aplikacji. Sprawdź!

Temperatura transformatora – dlaczego jej monitorowanie jest tak ważne?

Transformatory, tak jak inne urządzenia wykorzystujące energię elektryczną w swojej pracy, wydzielają ciepło jako produkt uboczny. Powoduje ono wzrost temperatury w jego wnętrzu.

Jeśli przekracza granice projektowe, skraca żywotność transformatora. Podwyższona temperatura jest jedną z głównych przyczyn większość awarii tych urządzeń.

Rodzaje transformatorów energetycznych

Transformatory energetyczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: olejowe i suche.

Transformatory olejowe

Uzwojenia i rdzeń transformatora olejowego są zanurzone w zbiorniku z olejem. Ta ciecz ma za zadanie chłodzić i izolować elementy urządzenia. Transformatory olejowe lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła.

Czujniki temperatury w transformatorach olejowych mierzą bezpośrednio temperaturę oleju, a następnie korygują tę wartość, by oszacować temperaturę gorącego punktu uzwojenia.

Transformatory suche

Transformator suchy posiada uzwojenia w osłonie powietrznej lub zalewie żywicznej. Wykorzystywane są do obsługi mniejszych mocy.

Czujniki temperatury w transformatorach suchych mierzą bezpośrednio temperaturę gorącego punktu uzwojenia. Mogą być zainstalowane nad jednostką lub w jednym lub kilku uzwojeniach niskiego napięcia.

Transformatory energetyczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: olejowe i suche

Termometry bimetaliczne z przyłączem kontaktowym

Do olejowych transformatorów sprawdzą się wskazówkowe termometry bimetaliczne z osłoną ze stali nierdzewnej. Posiadają one tarczę z dobrze czytelnymi wskazówkami. Czarna wskazuje obecną temperaturę, a czerwona wskazówka holująca zostaje w miejscu najwyższej temperatury w historii pracy, dopóki nie zostanie ręcznie zresetowana. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość diagnostyki. Posiadają one także pokrętło do ustawiania wartości zadanej, po przekroczeniu której uruchomi się alarm.

Bimetaliczne czujniki transformatorowe – rodzaje

Termometry bimetaliczne występują w dwóch wersjach wykonania:

  • z kapilarą – sonda temperatury jest umieszczona w osłonie i połączona rurką kapilarną z tarczą.
  • z tuleją termometryczną – zazwyczaj montowane są bezpośrednio w zbiorniku transformatora. Sonda temperatury jest wprowadzana do tulei na ścianie zbiornika w miejscu montażu.

Temperatura pracy termometru bimetalicznego

Przy wyborze odpowiedniego czujnika weź pod uwagę również obsługiwany zakres temperatury. W naszej ofercie posiadamy dwa rodzaje zakresów temperatury termometrów bimetalicznych:

Image alt text 1

Picture description one

Image alt text 2

Picture description two

Czujnik temperatury odporny na wyładowania elektrostatyczne do transformatorów

W transformatorach suchych zastosowanie tradycyjnych czujników temperatury wykonanych z metalu wiąże się z większymi kosztami, ponieważ te urządzenia muszą być zainstalowane w warstwie izolacyjnej.

Opłacalną alternatywą jest czujnik transformatorowy z tworzywa sztucznego JUMO plastoSENS N01, dedykowany do tego typu zastosowań. W porównaniu do tradycyjnych czujników temperatury, jest on bardziej odporny na wyładowania elektryczne – posiada izolację elektryczną AC 3,5 kV. Gdy postwstanie rzepięcie, czujniki plastoSENS T01 nie dokończą go.

Jeśli do Twojej aplikacji nie jest wymagana tak wysoka obciążalność, ekonomicznym rozwiązaniem będzie wtykany rezystancyjny czujnik temperatury z kablem przyłączeniowym.

Optymalnym rozwiązaniem do transformatorów jest czujnik odporny na wyładowania elektrostatyczne, taki jak JUMO plastoSENS T01