elektroniczny ogranicznik temperatury bezpieczeństwa
PRODUKTY

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa – termostat bezpieczeństwa STB

Bezpieczna eksploatacja instalacji wytwarzających ciepło wymaga stosowania urządzeń zabezpieczających przed przekroczeniem zadanego poziomu temperatury - ograniczników temperatury bezpieczeństwa. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom związanym z procesami termicznymi, a co za tym idzie ochrona instalacji, produktów, ludzi i środowiska. Czytaj dalej i dowiedz się, jak działa ogranicznik temperatury oraz jak go podłączyć.

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa – działanie

Gdy zostanie osiągnięta ustalona temperatura graniczna (z uwzględnieniem histerezy) w ograniczniku temperatury następuje zwolnienie przycisku resetu, co przełącza instalację w stan bezpieczny. Celem jest zabezpieczenie urządzeń grzewczych przed przegrzaniem.

Stan normalnej pracy instalacji można przywrócić tylko ręcznie lub przy użyciu narzędzia np. nastawa wkrętakiem. Ma to zagwarantować, że instalacja została sprawdzona po przekroczeniu progu bezpieczeństwa, a ewentualna usterka, która doprowadziła do przegrzania – naprawiona.

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa – norma

Charakterystykę przełączania ograniczników temperatury określa norma DIN EN 14597 dla stosowania urządzeń zabezpieczających w instalacjach grzewczych. Jednym z jej najważniejszych wymagań jest, by, po przekroczeniu temperatury granicznej, urządzenia spełniały swoje funkcje sterowania lub przełączania w zakresie ustalonych parametrów czasowych.

Ograniczniki temperatury bezpieczeństwa JUMO są zgodne z normą DIN EN 14597.

Jak podłączyć ogranicznik temperatury?

W instalacjach grzewczych stosowana jest zwykle kombinacja kilku regulatorów pętli zamkniętej i otwartej wraz z ogranicznikiem temperatury bezpieczeństwa. Do tego urządzenia podłączone są zazwyczaj monitory temperatury bezpieczeństwa oraz termostaty i regulatory temperatury.

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa JUMO safetyM STB/STW

Podłączenie ogranicznika temperatury bezpieczeństwa cz.1

Podłączenie ogranicznika temperatury bezpieczeństwa cz.2

Ograniczniki temperatury i monitory temperatury bezpieczeństwa JUMO

W JUMO znajdziesz uniwersalne ograniczniki temperatury STB oraz przystosowane do konkretnych aplikacji.

W swojej ofercie posiadamy m.in.:

  • Uniwersalny ogranicznik temperatury/monitor temperatury bezpieczeństwa JUMO safetyM STB/STW z wyświetlaczem LCD. Urządzenie może być również wykorzystywane w aplikacjach spełniających nową dyrektywę maszynową 2006/42/EC.

  • Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa do stref zagrożonych wybuchem JUMO safetyM STB/STW Ex z wejściem iskrobezpiecznym

  • Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa do montażu na szynie DIN (np. w szafach sterowniczych) JUMO heatTHERM-AT / heatTHERM-DR

  • Termostaty bezpieczeństwa

    • termostat bezpieczeństwa STB do zabudowy w urządzeniach do temp. 500°C z serii JUMO EM. Maksymalna długość kapilary do 5000 mm. Wyposażony w styk przełączny spdt. Nastawa dokonywana wkrętakiem.

    • termostat bezpieczeństwa w obudowie JUMO ATH z detekcją przerwania kapilary

Czy do urządzenia ogranicznika temperatury istnieje możliwość podłączenia tylko jednej termopary?

Urządzenie JUMO safetyM STB/STW posiada dwa uniwersalne wejścia analogowe​​. Oznacza to, że można podłączyć do niego maksymalnie dwie termopary.

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa JUMO safetyM STB/STW

elektroniczny ogranicznik temperatury bezpieczeństwa

Sprawdź ofertę