Czy aplikacje przemysłowe mogą zmieniać przyszłość przemysłu poligraficznego? Produkcja farb drukarskich u jednego z największych producentów opiera się na wykorzystaniu olejów mineralnych i roślinnych, które magazynowane są w zbiornikach o pojemności sięgającej nawet 13 000 kilogramów! Precyzyjne określenie wagi tych zbiorników pozwala na efektywne zarządzanie zamówieniami. Zadanie nie jest jednak proste- nawet niewielkie odchylenia mogą wpłynąć na zgodność z dokumentacją dostaw i dokładność rozliczeń fakturowych. Firma produkująca farbę drukarską szukała rozwiązania, które zapewni precyzję w pomiarze masy farb, a co za tym idzie, zadowolenie klientów. Opracowaliśmy zaawansowaną aplikację, która umożliwia precyzyjne określanie masy olejów mineralnych w zbiornikach magazynowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak modułowy system pomiaru, sterowania i automatyzacji może zoptymalizować pracę twojej firmy!
Metoda ultradźwiękowa sprawdza się w wielu aplikacjach przemysłowych. W przypadku pomiaru farb dla firmy produkującej materiały poligraficzne, okazała się jednak niewystarczająco precyzyjna. Ograniczenia dokładności mogą prowadzić do rozbieżności w obliczeniach masy, szczególnie w przypadku cieczy o zmiennej gęstości, takich jak oleje mineralne i roślinne używane w produkcji farb drukarskich.
Zbiorniki mają wysokość aż 7 metrów, co stwarza wyzwania dla fal ultradźwiękowych. Duża odległość powodowała spadek jakości sygnału, prowadząc do błędnych wyników pomiaru. Ponadto, metoda ultradźwiękowa jest także podatna na zakłócenia spowodowane przez zmienne warunki w zbiornikach, takie jak:
Farby drukarskie
Nasz zespół inżynierów zaproponował kompleksowe rozwiązanie oparte na systemie automatyzacji JUMO mTRON T. Kluczowym elementem było zastosowanie sond poziomu JUMO MAERA, które umożliwiają ciągły pomiar poziomu cieczy i jednoczesny monitoring temperatury. Dzięki temu, w połączeniu z funkcjonalnością sterownika PLC opartego na oprogramowaniu CODESYS V3, możliwe jest dokładne określenie masy olejów mineralnych i roślinnych w zbiornikach magazynowych.
System JUMO mTRON T integruje moduły matematyczne i logiczne, które obliczają masę cieczy na podstawie różnicy ciśnień między sondami, uwzględniając zmienną gęstość cieczy oraz wymiary zbiornika. Dane procesowe są wizualizowane na intuicyjnych ekranach wielofunkcyjnego panelu, co umożliwia monitorowanie i kontrolę na miejscu. Rozwiązanie zostało również zintegrowane z systemem nadrzędnym firmy, dzięki czemu wartości procesowe mogą być przesyłane do działu zakupów, usprawniając procesy zarządzania materiałami.
System automatyzacji JUMO mTRON
Mam na imię Natalia i specjalizuję się w tworzeniu treści. Od trzech lat zawodowo rzeźbię w słowie jako redaktorka i copywriterka. Moja misja to rozkładanie na czynniki pierwsze nawet najbardziej złożonych zagadnień. Stawiam na budowanie relacji z czytelnikiem i kreowanie doświadczeń. Prywatnie miłośniczka podróży, literatury i mody.
Zachęcamy do pozostawiania komentarzy za pośrednictwem poniższego formularza. Zostaną one opublikowane po ich zatwierdzeniu przez nasz proces weryfikacji.