manometr
PORADNIK

Wzorcowanie manometrów

Wzorcowanie manometrów, podobnie jak innych przyrządów pomiarowych, pozwala na uzyskanie pewności, że w naszych pomiarach uzyskujemy precyzyjne wyniki. W poniższym wpisie wyjaśniamy, na czym polega ten proces i jak często go wykonywać. Sprawdź!

Manometr – co to jest i do czego służy?

Zanim przejdziemy do praktycznych aspektów wzorcowania manometru, krótko wyjaśnimy czym jest to urządzenie i do czego służy. Przyrząd ten mierzy ciśnienie w układach zamkniętych. Wykorzystywany jest głównie do pomiaru ciśnienia wody oraz gazów, w takich branżach jak ciepłownictwo, hydraulika, gazownictwo czy branża wodno-kanalizacyjna.

Manometr z przetwornikiem ciśnienia JUMO

Jeśli szukasz manometru, niezawodny sprzęt znajdziesz w ofercie JUMO. Nasz manometr z przetwornikiem ciśnienia łączy tradycyjny manometr z przetwornikiem ciśnienia z wyjściem analogowym 4-20 mA, 0-20 mA lub 0-10V. Urządzenie to mierzy ciśnienie w zakresie -1 do +400 barów. Dzięki wykonaniu z wysokiej jakości stali nierdzewnej urządzenie może być stosowane praktycznie we wszystkich mediach, nawet w trudnych warunkach. Znajduje swoje zastosowanie przeważnie w inżynierii chemicznej i procesowej.

Manometr z przetwornikiem ciśnienia

manometr z przetwornikiem ciśnienia

Sprawdź ofertę

Wzorcowanie czy kalibracja manometrów?

Wzorcowanie i kalibracja to pojęcia, które budzą wiele wątpliwości, jeśli chodzi o ich znaczenie definicyjne. W rzeczywistości, sprawa nie jest skomplikowana – wzorcowanie i kalibracja to różne określenia na ten sam proces. Najprościej mówiąc, pojęcia te oznaczają dokładnie to samo.

Więcej na temat kalibracji przeczytasz tutaj

kalibracja

Kliknij i czytaj

Dlaczego manometry wymagają kalibracji?

Każdy przyrząd pomiarowy starzeje się i zużywa, przez co z czasem nie gwarantuje uzyskiwania prawidłowych wyników mierzonych wartości. Wzorcowanie manometrów, tak samo jak innych przetworników ciśnienia, jest konieczne, by określić wartość błędu i wyregulować urządzenie. Tylko dzięki regularnej kalibracji możemy mieć pewność dokładności i stałości pomiaru ciśnienia. Ponadto, wzorcowanie manometrów jest prawnie wymagane m.in. przez normę ISO 9001.

Proces wzorcowania manometrów – na czym polega?

Wzorcowanie manometrów polega na określaniu stopnia odchylenia przyrządu pomiarowego od prawidłowej wartości pomiaru, określonej przez wzorzec. Wzorcem jest urządzenie referencyjne o dokładności większej niż badany manometr. W tym celu używa się cyfrowego przetwornika ciśnienia lub nawet innego manometru, o ile ma on większą dokładność. Aby sprawdzić, czy przyrząd mieści się w dopuszczalnej granicy błędu, należy zwiększać i zmniejszać ciśnienie w całym zakresie pomiarowym. Zazwyczaj jest to 0, 25, 50, 75 i 100%.

Podczas wzorcowania manometrów nie wykonuje się żadnej interwencji technicznej, takiej jak np. nastawa linearności, regulacja punktu zerowego czy zakresu.

Wzorcowanie manometrów - co ile?

Kiedy wiesz już, dlaczego kalibracja jest tak istotna i na czym polega, kolejne pytanie, jakie się pojawia to prawdopodobnie "Co ile należy wzorcować manometr?". Zaleca się, by co roku dokonywać kalibracji tych przyrządów pomiarowych. Tego terminu trzeba szczególnie pilnować w przypadku urządzeń, które mają klasę dokładności 0,6 lub lepszą. Te posiadające niższe klasy dokładności, mogą być wzorcowane co 2 lata.

Świadectwo wzorcowania manometrów

Certyfikat kalibracji to dokument potwierdzający wykonanie kalibracji oraz informacje dotyczące m.in odchyleń przyrządu pomiarowego.

Świadectwo wzorcowania powinno zawierać:

  • informacje na temat zgłaszającego i użytkownika

  • przedmiot wzorcowania

  • metodę wzorcowania

  • warunki środowiskowe

  • deklarację spójności pomiarowej

  • wyniki

Wzorcowanie urządzeń pomiarowych JUMO

Usługę wzorcowania manometrów wykonujemy dla urządzeń od -1 do +10 bar w naszym laboratorium ciśnienia. Posiadamy w ofercie również kalibrację manometrów mierzących inne zakresy ciśnień lub z akredytacją, wykonywaną przez główny oddział naszej JUMO w Niemczech.

Więcej o naszej ofercie kalibracji urządzeń do pomiaru ciśnienia przeczytasz tutaj. Skontaktuj się z nami – wspólnie dobierzemy indywidualne rozwiązanie!