systemy automatyki i czujniki temperatury do pieców przemysłowych
APLIKACJE

Systemy automatyki i czujniki temperatury do pieców przemysłowych – rodzaje, zastosowanie

Temperatura to najważniejsza wielkość mierzalna dla pieców przemysłowych, gdyż ma bezpośredni wpływ na jakość produktu końcowego. Ze względu na to, musi być dokładnie mierzona i monitorowana za pomocą czujników temperatury i systemów automatyki. Poniższy artykuł jest przeglądem najlepszych rozwiązań dla tego zastosowania. Sprawdź!

Czujnik temperatury pieca – rodzaje

Jeśli chodzi o sensory temperatury stosowane w piecach przemysłowych, nie ma rozwiązań uniwersalnych. Odpowiedni czujnik należy dobrać zależnie od zastosowania oraz przewidywanego budżetu. Trzy najczęściej wykorzystywane w urządzeniach grzewczych typy sond temperatury to:

  • termopary
  • czujniki rezystancyjne do pomiaru temperatury (RTD)
  • termistory

Pomiar temperatury w piecach przemysłowych

Termopara do pieca przemysłowego – zasada działania

Termopary to urządzenia pomiarowe, które określają temperaturę na podstawie różnic w napięciu tworzonym przez dwa przewodniki, wykonane z różnych metali, połączone na końcu.

Te czujniki termoelektryczne są często wykorzystywane do pomiaru temperatury wewnątrz pieców i kotłów, ze względu na swoją dokładność i uniwersalność oraz szeroki zakres temperatur.

Termopara typu K do pieca

Termopary typu K, wykonane ze stopu, NiCr-Ni ,są bardzo popularnymi czujnikami temperatury w piecach. Wpływa na to ich stosunkowo niska cena i możliwość stosowania w szerokim zakresie temperatur, nawet od -200 do 1250°C.

Wysokie temperatury panujące w piecach dobrze znoszą także termopary typu L, J, S, B i N.

Osłony do termopar

Używając termopar, nie można zapominać o odpowiednich osłonach termometrycznych. Szoki temperaturowe oraz niszczące właściwości badanego medium, takie jak np. żrące opary, źle wpływają na delikatne przewody. Aby temu zapobiec, polecamy stosowanie osłon wykonanych z m.in. ceramiki lub stali odpornej na korozję.

Oferta termopar do pieców przemysłowych JUMO

Rezystancyjny czujnik temperatury do pieca przemysłowego

Rezystancyjne czujniki temperatury działają na zasadzie zmiany oporności (rezystancji) metalu, z którego wykonane są przewodniki pod wpływem mierzonej temperatury.

Zależność temperatury od rezystancji niektórych metali jest powtarzalna i stosunkowo liniowa, co sprawia, że czujniki RTD są bardzo pożądane w zastosowaniach wymagających wysokiego poziomu dokładności. Podobnie jak termopary, te czujniki mogą wykrywać szeroki zakres temperatur. Te cechy czynią je bardzo dobrym wyborem do pieców przemysłowych.

Redukcja kosztów dzięki odpowiednim czujnikom temperatury

Wybór właściwego czujnika temperatury dla danego zastosowania pieca może prowadzić do znacznych oszczędności i zwiększyć efektywność procesu, w tym skrócić czas pracy systemu. Mówiąc wprost, kiedy system pieca ma lepsze dane, będzie w stanie podejmować lepsze decyzje. Ponadto, właściwy czujnik temperatury może pomóc:

  • wykrywać potencjalne gorące punkty, usterki, wycieki i nierównowagę temperatur
  • zwiększyć jakość produktu końcowego
  • zmniejszyć koszty paliwa
  • zmniejszyć koszty energii elektrycznej

Odpowiednio mierzona i monitorowana temperatura pieca poprawia jakość produktu końcowego

Regulatory PID do kontroli procesu w urządzeniu grzewczym

Najwyższa jakość pracy pieców przemysłowych może być osiągnięta tylko wtedy, gdy bardzo dokładne są nie tylko czujniki pomiarowe, ale także regulacja mierzonych parametrów.

Regulacja krzywych temperaturowych

Precyzyjne krzywe temperaturowe są niezbędne w złożonych procesach, do których należą np. wypalanie i wyżarzanie różnych materiałów. Ten cel, zarówno w piecach pracujących w trybie przelotowym jak i wsadowym oraz niezależnie od rodzaju ogrzewania, skutecznie realizują regulatory PID.

Umożliwiają one:

  • dokładne zobrazowanie krzywych wypalania i wyświetlanie ekranów procesowych
  • rejestrowanie i analizowanie danych pomiarowych dla każdego wsadu
  • komunikację poprzez interfejsy typu Fieldbus za pomocą oprogramowania do wizualizacji JUMO

Regulatory PID, takie jak JUMO ditraTRON i dTRON , polecamy do mniej rozbudowanych procesów. Urządzenia ta mają przygotowane przez nas moduły, które można wykorzystać do swojego procesu grzewczego.

Certyfikacja

Producenci pieców przemysłowych dla przemysłu lotniczego i samochodowego znajda w JUMO urządzenia zgodne z wymaganiami dyrektyw AMS2750/ CQI-9. Na życzenie komponenty mogą być dostarczone z certyfikatem zgodności.

Oferta regulatorów JUMO do energooszczędnej kontroli w piecach przemysłowych

Rejestracja, wizualizacja i sterowanie w sterownikach PLC JUMO variTRON

Regulatory PID mogą być niewystarczające przy bardziej rozbudowanych procesach np. gdy piec ma dwie strefy lub wiele punktów pomiarowych. W takich przypadkach polecamy sterownik PLC JUMO variTRON 500, który pozwala na stworzenie w środowisku programowania Codesys dowolnego programu, indywidualnie dopasowanego do Twojego procesu.

W połączeniu z oprogramowaniami do monitorowania, sterowania i zarządzania procesami te sterowniki dają niemal nieograniczone możliwości automatyzacji.

Oferta JUMO dla producentów pieców przemysłowych

JUMO oferuje kompletne wyposażenie potrzebne do budowy i obsługi pieca, od czujników i ograniczników temperatury bezpieczeństwa, po urządzenia sterujące i systemy automatyki. Ponadto oferujemy testy i urządzenia do testów SAT i TUS, które spełniają wymagania dyrektywy AMS2750 i CQI-9. Skontaktuj się z nami i wyposaż swój piec w niezawodne i wszechstronne komponenty!