Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych problemów w wielu obszarach miejskich na całym świecie, a troska o ekologię, odpowiedzialność za naszą planetę i budowanie świadomości społecznej stają się priorytetem. Niestety źródłem zanieczyszczeń powietrza coraz częściej staje się przemysł paliwowy , metalurgiczny, chemiczny, papierniczy, a także składowiska odpadów komunalnych. Technologia kompaktowych reaktorów trójfazowych (KBT) opracowana przez firmę Ekoinwentyka z wykorzystaniem automatyki JUMO to nowoczesne i pro ekologiczne podejście do problemu usuwania zanieczyszczeń powietrza w sektorze przemysłowym przy udziale mikroorganizmów. Czytaj dalej!
Instalacja pilotażowa i prezentacyjna
Biodegradacja mieszaniny merkaptanów, NH3, H2S, LZO (kompostownia)
Bioreaktory pozwalają na oczyszczanie powietrza wydostającego się z hal produkcyjnych, komór lakierniczych, kominów wentylacyjnych bądź kopalni. Obok lotnych związków organicznych (LZO) pozwalają na eliminację odorów czy siarkowodoru. Spośród dużej ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery lotne związki organiczne „LZO” są jedną z najbardziej niebezpiecznych grup zanieczyszczeń powietrza. Przypisuje im się niekorzystny wpływ na zmiany klimatyczne i potencjał rakotwórczy. Wykorzystanie metod biologicznego oczyszczania LZO opartego na autorskim know-how jest istotą działania bioreaktorów biotechnologicznych.
Bio-oczyszczanie powietrza 1000m pod ziemią w kopalni KGHM Polska Miedź S.A.
Instalacja KBT jest w pełni zautomatyzowana, co pozwala na zdalne kontrolowanie i sterowanie procesem. Zastosowany układ automatyki pomiarowej składa się z:
Dzięki tym zaawansowanym rozwiązaniom proces monitorowania i automatyzacji bioscrubberów zapewnia maksymalną efektywność i stabilność działania instalacji, a także minimalizuje koszty operacyjne.
Aby zapewnić, że ciecz w systemie biopłuczki przepływa w sposób optymalny, konieczne jest precyzyjne monitorowanie przepływu. Zbyt wolny przepływ może prowadzić do nieskutecznego oczyszczania, natomiast zbyt szybki – do niepotrzebnego zużycia energii i obciążenia systemu. Ekoinweryka wykorzystała takie przepływomierze, jak:
Podczas uruchomienia przepływomierza powietrza w wersji Ex/ATEX
Przepływomierze elektromagnetyczne fazy ciekłej
Mętnościomierz w bioskruberze służy do monitorowania ilości biomasy, tempa namnażania się mikroorganizmów oraz wykrywania ewentualnych „przebić” filtrów, które mogą skutkować przedostaniem się do bioreaktora niepożądanych zawiesin substancji stałych wraz z powietrzem.
Ekoinwentyka postanowiła zautomatyzować kontrolę ilości mikroorganizmów, wykorzystując sondy mętności JUMO ecoLine NTU. Ta zaawansowana sonda optyczna monitoruje poziom mętności w wodzie, która przepływa przez bioskruber, wykorzystując zjawisko rozproszenia światła. Dzięki szerokiemu zakresowi pomiarowemu i odpornej na zakłócenia komunikacji za pomocą interfejsu RS485 i protokołu Modbus, JUMO ecoLine NTU zapewnia precyzyjne i niezawodne odczyty w czasie rzeczywistym.
Mętnościomierze z przetwornikami JUMO AQUIS 500 pH. Pomiar w podczerwieni (880 nm) zgodnie z zasadą pomiaru światła rozproszonego pod kątem 90° (wg DIN EN ISO 7027).
Zatykanie biopłuczki to jedno z wyzwań, które może prowadzić do obniżenia efektywności procesu oczyszczania powietrza. Aby temu zapobiec, ważne jest monitorowanie różnicy ciśnień w systemie, co pozwala na wczesne wykrycie problemów związanych z przepływem gazów. Ekoinwentyka zdecydowała się na zastosowanie wielozakresowego przetwornika różnicy ciśnień JUMO, specjalnie zaprojektowanego do pracy z gazami nieagresywnymi.
Pomiar różnicy ciśnienia na wlocie i wylocie. Modele do 10hPa i do 100hPa
Kluczowym krokiem ku automatyzacji stało się wprowadzenie przetwornika i regulatora pH JUMO ecoTRANS pH 03.
Podczas kalibracji elektrody pH w stacji testowej
Pompki perystaltyczne współpracujące z elektrodą pH i czujnikami poziomu.
Kolonie mikroorganizmów traktują zanieczyszczenia organiczne jako rodzaj pożywienia, które jest źródłem niezbędnego dla ich życia węgla. Dodatkowe substancje odżywcze są dostarczane w postaci rozpuszczonej w wodzie. Do najczęściej używanych soli mineralnych należą: KH2PO4, KNO3, (NH4)2SO4, NH4Cl, CaCl2, MgSO4, MnSO4, czy FeSO4.
Zastosowanie bioreaktorów pozwala spełnić wymogi obowiązujących przepisów Unii Europejskiej, dotyczących obszaru ochrony środowiska. Dla przedsiębiorców oznacza to niższe opłaty emisyjne i eliminację ryzyka ponoszenia kar za ich przekroczenie. Proces prowadzony jest w niskiej temperaturze (30°C) oraz pod ciśnieniem atmosferycznym, dzięki temu koszty operacyjne prowadzenia procesu są niskie. Dodatkowo instalacja nie wymaga stosowania kosztownych katalizatorów, a zastosowana automatyka charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
Wysoki stopień automatyzacji oraz możliwość monitoringu on-line poprzez system SCADA daje również pewność, że proces przebiega prawidłowo i efektywnie, co przekłada się na jakość usług i zadowolenie klienta.
Szacowany czas pracy instalacji to 20 lat.
Dr inż. Damian Kasperczyk, prezes Ekoinwentyka Sp. z o.o. prezentujący wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone na terenie Kopalni Siarki „Osiek" w Osieku, należącej do Grupy Azoty "Siarkopol".
Zachęcamy do pozostawiania komentarzy za pośrednictwem poniższego formularza. Zostaną one opublikowane online po ich zatwierdzeniu przez nasz proces weryfikacji.