More than sensors+automation
Znajdź

Historia firmy

1948

Moritz Juchheim

Moritz Kurt Juchheim zakłada firmę M.K. JUCHHEIM, lepiej znaną jako JUMO GmbH & Co. KG (od inicjałów założyciela), w Fuldzie, w Niemczech. Na 350m² i z sześcioma pracownikami rozpoczyna produkcję szklanych termometrów i szklanych termometrów kontakowych.
Urodził się 4. lipca 1910 roku w Ilmenau w Turyngii, gdzie jego ojciec prowadził własny zakład produkujący termometry.
Od samego początku, filozofią Moritza Kurta Juchheima było produkowanie wysoce jakościowych i precyzyjnych urządzeń w połączeniu z możliwie najlepszym wsparciem technicznym i serwisowym dla klientów.

1949

 • Nabycie fabryki produkującej elementy metalowe i uruchomienie produkcji pochew ochronnych do termometrów szklanych
 • Uruchomienie własnej tokarni.
 • Firma po raz pierwszy uczestniczy w targach w Hanowerze.

1950 - 1959

 • Zawiązanie krajowej sieci dystrybucji.

1951: Pierwszy patent na opracowany szklany termometr kontaktowy.

1952: Po raz pierwszy w historii JUMO zatrudnia ponad 100 pracowników.

1960 - 1969

 • Otwarcie pierwszych oddziałów na terenie Niemiec.

1960: 750 pracowników i przestrzeń produkcyjna o powierzchni 20,000m².

1961: Założenie pierwszych laboratoriów do testów materiałowych.

1965: Peter Juchheim, syn założyciela fabryki zostaje dyrektorem zarządzającym firmy

1970 - 1979

 • Nieprzerwana kontynuacja ekspansji dotychczas produkowanych urządzeń oraz rozwój nowych, takich jak elektroniczne regulatory temperatury, rejestratory, programatory
  i przetworniki pomiarowe.

1970: W samej Fuldzie zatrudnionych jest prawie 1000 osób.

1978: Poprzez zastosowanie mikroprocesorów w swoich urządzeniach oraz rowój niezbędnego oprogramowania, JUMO jako jedna z pierwszych firm inwestuje w procesory dedykowane dla technologii regulacji.

1979: Początek produkcji elektronicznych urządzeń do pomiaru ciśnienia.

1980 - 1989

 • Wprowadzenie robotów przemysłowych znacząco podnosi wydajnośc produkcji
 • Globalna ekspansja postępuje dzięki uruchomieniom kolejnych przedstawicielstw

1980: JUMO po raz pierwszy oferuje również klientom zewnętrznym kompleksowe usługi
w zakresie obróbki metali oraz dostaw podzespołów elektronicznych.


1981: Rozszerzenie możliwości pomiarowych i kalibracyjnych w zakresie czujników wilgotności powietrza.


1982: Założenie działu analityki pomiarowej: rozszerzenie produkcji o urządzenia pomiarowe
i kontrolne dedykowane do określania zmiennych procesów chemicznych.


1984: Otwarcie tzw. czystego pokoju dla działu "czujniki temperatury" celem umożliwienia produkcji w specyficznych warunkach środowiskowych.


1985: Po śmierci starszego brata, Petera Juchheima, Dipl.-Ing. Bernhard Juchheim przejmuje zarządzanie firmą M. K. JUCHHEIM GmbH & Co. Najmłodszy syn założyciela firmy urodził się 24 grudnia 1949 roku.

bjuchheim_s


1987: Wraz z wprowadzeniem technologii SMD (urządzenia do montażu powierzchniowego)
i inwestycjami w maszyny montażowe niezbędne dla jej wdrożenia, wszystkie płytki drukowane montowane w urządzeniach JUMO produkowane są od teraz wewnętrznie. 


1988: Otwarcie laboratorium EMC (kompatybilność elektromagnetyczna). 

           Certyfikowana jednostka testująca dla energii cieplnej zaczyna pracę.


1989: JUMO wprowadza roboty do produkcji sensorów temperatury, co czyni nas pionierem na rynku.

 

1990-1999

 • Dynamiczny globalny rozwój m.in. dzięki zaawansowanym technicznie urządzeniom pomiarowym, systemom zarządzającym procesami technologicznymi, magistralom systemowym, inteligentnym przetwornikom i nowoczesnemu oprogramowaniu do wizualizacji danych.

1991: Dział rozwoju przenosi się do nowego budynku.

           Firma otrzymuje certyfikat DIN EN ISO 9001.

1992: Otwarcie wewnętrzenego laboratorium DKD (dot. kalibarcji)

1994: Uruchomienie nowego systemu planowania produkcji PPS

1995: Otwarcie centrum szkoleniowego JUMO.

unternehmensentwicklung_3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1996: Umiera założyciel firmy JUMO - Moritz Juchheim. Do końca pełnił on aktywną rolę
w zarządzaniu firmą.

1999: Przyznanie certyfikatu środowiskowego DIN EN ISO 14001.

2000-2009

JUMO bezustannie poszerza swój międzynarodowy zasięg, inwestując na rozwijających się rynkach w Azji oraz Europie Wschodniej

Kompletne systemy automatyki umożliwiają dotarcie do nowych grup docelowych.

2000: Po raz pierwszy w historii, przychody JUMO przekraczają 100 milionów euro.

2002: Otwarcie nowej siedziby działów sprzedaży i produkcji dla linii produkcyjnej czujników temperatury - o łącznej powierzchni 4 680m² - w parku przemysłowym Eisweiher.

manufacturing_building_DE_FD_plant3


2003: Marka JUMO zyskała w ostatnich dziesięcioleciach ogromne znaczenie międzynarodowe w dziedzinie metrologii, inżynierii sterowania i automatyzacji. W związku z tym, podjęto decyzję
o dostosowaniu formalnej nazwy firmy funkcjonującej w Niemczech do nazewnictwa międzynarodowego. W czerwcu 2003 roku, M. K. JUCHHEIM GmbH & Co zostało przemianowane na JUMO GmbH & Co. KG. W tym samym roku Dipl.-Kfm. Michael Juchheim został mianowany dyrektorem zarządzającym, od tej pory pełniąc tę funkcję obok swojego ojca - Bernharda Juchheima.

mjuchheim_s


2005: Uruchomienie nowego centrum logistycznego wraz z magazynem produktów gotowych, sekcją pakowania i odbioru towarów. Zautomatyzowana technologia magazynowania, system obsługi kodów kreskowych, jak również nowo wybudowane stanowisko załadunkowe zapewniają szybką i niezawodną wysyłkę towarów w świat.

Powstanie nowego centrum IT zapewnia optymalizację i zabepieczenie wszystkich procesów sterowanych komputerowo.

Wdrożenie innowacyjnych produktów sygnowanych certyfikatem DIN EN 610508  (niezawodność funkcjonalna) celem zminilmalizowania ryzyka dla procesu i użytkownika.


2007: Na cześć założyciela firmy, Moritza Kurta Juchheima, nazwa drogi dojazdowej prowadzącej do siedziby głównej JUMO w Fuldzie została zmieniona na Moritz-Juchheim-Straße.

straßenschild

 

JUMO wprowadza na rynek urządzenia z bezprzewodową transmisją danych pomiarowych, otwierających klientom dostęp do zupełnie nowych rozwiązań aplikacyjnych. Przykładowo, technologia bezprzewodowa umożliwia pomiar temperatury w miejscach o utrudnionym dostępie, dodatkowo redukując do zera koszty okablowania i samych przewodów, nierzadko stosowanych dotąd w drogich wykonaniach specjalnych.


2008: Tzw. czysty pokój został stworzony również dla potrzeb produkcji urządzeń do pomiaru ciśnienia, celem spełnienia szczególnych wymogów produkcyjnych charakterystycznych dla urządzeń wrażliwych.

Po raz kolejny JUMO organizuje szkolenia z zakresu obróki szkła. Ręcznie dmuchane szło wykorzystywane jest przede wszystkim w produkcji elektrod do analizy cieczy.

2010-2017

2011: JUMO otrzymuje certyfikat AEO (AEO F), tzw. "upoważnionego przedsiębiorcy", będąc tym samym postrzeganym jako szczególnie godny zaufania i rzetelny dostawca na międzynarodowym rynku handlu towarami. Certyfikat AEO F jest najwyższym międzynarodowym świadectwem jakości, które może zostać przyznane przez organy celne.

Nasze wewnętrzne laboratorium DKD (Niemiecka Służba Kalibracyjna) otrzymało certyfikat nowego Niemieckiego Organu Akedytującego DAkkS.

Skonsolidowany obrót firmy po raz pierwszy przekroczył 200 milionów euro.


2012: Otwarcie nowo powstałego centrum logistycznego w Fuldzie.

Grupa JUMO zatrudnia ponad 2 000 pracowników na całym świecie.

 

2013: JUMO z sukcesem finalizuje proces cerftyfikacji i zostaje oficjalnie uznanie jako autoryzowany i rozpoznawalny nadawca transportem lotniczym.

W listopadzie 2013 roku, celem dalszego rozwoju na terenie Fuldy, JUMO nabywa grunt pod inwestycję o powierzchni 100 000m². W przeciągu kolejnych kilku lat powstanie tu zupełnie nowa fabryka czujników wraz z całym zapleczem logistycznym i biurowym.


2014: JUMO zostaje wpisane na listę "Najlepszych pracodawców w Niemczech" magazynu FOCUS.

Nasza firma została nagrodzona tytułem "Wachstums-Champion 2014" za ponadprzeciętny wzrost i rozwój oraz zorientowany na poszukiwanie rozwiązań model biznesowy w ciągu ostatnich kilku lat.

JUMO zostaje odznaczone za 65-krotne uczestnictwo w największych targach branżowych odbywających się rok rocznie w Hanowerze.

Uruchomienie nowego, 2-letniego programu praktyk zawodowych z zakresu technologii metalowych, tzw. "Fachkraft für Metalltechnik"; zaprojektowanego specjalnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych jako potencjalnych przyszłych pracowników JUMO.

Według badań przeprowadzonych przez Munich Strategy Group (MSG), JUMO plasuje się wśród 100 średnich przedsiębiorstw w Niemczech, odnoszących największe suckesy w swojej klasie. Swój werdykt MSG opiera na analizie wydajności i strategii około 3 300 małych i średnich firm osiągających obroty pomiędzy 15 a 400 milionów euro rocznie.

 

2015:  W ramach plebiscytu Heskich Przedsiębiorców JUMO otrzymuje nagrodę "Hessen Champion 2015", przyznaną w kategorii "światowy lider rynku" za nasze czujniki temperatury dedykowane do ciepłomierzy.

JUMO zostaje wyróżnione jako finalista znanego "Grand Prix dla średnich przedsiębiorstw".

Po raz drugi JUMO znajduje się na liście magazynu FOCUS "Najlepsi pracodawcy w Niemczech".

W rankingu najbardziej utytułowanych niemieckich firm średniej wielkości, prowadzonego przez Monachijską Grupę Strategiczną (MSG), JUMO przeskakuje z 60. na 21. miejsce.

Skuteczna polityka JUMO w zakresie zdrowia zostaje nagrodzona przez pzw. Techniker Krankenkasse.

 

2016: przejęcie firmy PGT Thermprozesstechnik GmbH z siedzibą w Troisdorfie. Firma specjalizuje się w produkcji innowacyjnych plastikowych czujników temperatury i jest długoletnim partnerem systemowym JUMO

Magazyn biznesowy FOCUS we współpracy z instytutem "Deutschlandtest" przyznaje nam nagrodę "Najlepsze możliwości kariery". Dodatkowo weryfikowana jest kultura przywództwa, zrównoważony rozwój i wizerunek 2 000 najsilniejszych pod względem zatrudienia firm. JUMO zajmuje drugie miejsce w sektorze "Technologia pomiarowa" w 2016 roku.

We współpracy z Munich Strategy Group (MSG), co roku magazyn Wirtschaftswoche analizuje siłę innowacyjną 3 500 średnich niemieckich firm. W 2016 roku JUMO zajmuje znakomite 25. miejsce w rankingu ogólnym.

W 2016 roku Szkoła Przedsiębiorczości HBM przy Uniwersytecie St. Gallen opublikowała pierwszy spis liderów rynku dla regionu DACH. JUMO zostało wymienione jako "World Market Leader Champion 2017" z przemysłowymi czujnikami temperatury dla liczników ciepła.


2017: W 2017 r. Firma JUMO otrzymuje nagrodę "German Brand Award". Wyróżnienie przyznawane jest odnoszącym sukcesy markom  za konsekwentne zarządzanie marką i zrównoważoną komunikację marki.

JUMO otrzymuje "Großer Preis des Mittelstandes" - najważniejszą nagrodę biznesową w Niemczech przyznawaną przez Fundację Oskara Patzelt'a od 1995 roku i wyróżniającą "wybitne osiągnięcia średnich firm".